THIEMEL, J. ARCHEOLOGICKÉ MUZEUM - PŘESTAVBA AREÁLU HRADIŠTĚ SV.HYPPOLITA VE ZNOJMĚ [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Boháč, Ivo

Jedním ze základních povahových rysů studenta je pracovní nasazení od samého počátku, poctivost a svědomitost, se kterými se pouští do řešení tématu. Nepochybnou výhodou je rovněž schopnost pracovat v reálném čase - správně rozvrhnout vyměřený časový limit do potřebných fází s vědomím konečného termínu. Za další z nesporných kladů považuji schopnost hledat a najít nosnou myšlenku, posuzovat limity území a hypotetické záměry investora, určit hlavní filozofickou linii řešení. Projevuje se také vyvinutý smysl pro posouzení dílčích problémů v nejširších souvislostech, vyplývajících z podrobně zpracovaných rozborů analytické fáze. Ve výsledku autor nabízí velmi kultivovanou, podrobně propracovanou a elegantně prezentovanou ideu řešení, prokazující vysoký stupeň profesionality. Otázka : Ke koncepčnímu návrhu podobného komplexu patří i tak prozaické otázky, jako způsob nakládání s odpadem, především z provozu jednotlivých objektů. Má autor představu o organizaci režimu likvidace komunálního tříděného odpadu tak, aby umístění potřebných kontejnerů a jejich pravidelné vyvážení nebylo pro vnímání atmosféry areálu návštěvníky devastující?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A 100 Již v průběhu studia vykazoval student vysoce profesionální přístup k práci, čímž jasně deklaroval zájem a také připravenost uplatnit se v praktickém životě jako koncepční pracovník, projektant, architekt
Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Plášil, Jiří

Práce je zdařilou ukázkou citlivého vyjádření vlastního zásahu do historického prostředí, kdy navržená nová zástavba nedominuje za každou cenu, není pouhou exhibicí, ale citlivě komunikuje s původními objekty a nabízí jim dostatečný prostor pro další život.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Dle mého názoru se jedná o jeden z velmi vhodně zvolených přístupů, kdy autor zachovává základní princip dvorcové zástavby z minulosti a případné novostavby staví do původní stopy
Architektonické řešení A Rovněž zde se jeví zvolený přístup jako velmi uvážený a vhodný, autor zachovává ty historické části areálu, které podle jeho posouzení mají určitou hodnotu a význam – například věžovitý objekt brány nebo hospic. Jako příjemný se jeví také výraz objektů, vycházející z tradičních principů venkovské zástavby a tudíž vykazující vysoký stupeň kontextuálního pojetí nové zástavby.
Provozní řešení A Promyšlený, propracovaný do detailů. Otázkou může být například osazení strojovny vzduchotechniky a kotelny do čela víceúčelového sálu v podkroví objektu výstav, workshopů a restaurace. Mohlo by docházet k negativnímu zatěžování hlukem od strojového zařízení. Zvláštní je rovněž například propojení přednáškového sálu a kuchyně s jídelnou u objektu archeologické základny, navíc umístěné do čela sálu za projekční panel. Dále –pokud je archeologický depozitář umístěn do patra, potom je vhodné uvažovat o výtahu pro snadnější manipulaci s archeologickým materiálem.
Technicko konstrukční řešení A Opět vhodná volba materiálů, struktur,konstrukcí a jejich kombinací, jasně odkazující na vazby s venkovským prostředím ale také s tradiční materiálovou základnou slovanského stavitelství na Hradišti 9. a 10. století.
Formální úroveň A Graficky a adjustačně se opět jedná o prakticky profesionální prezentaci na vysoké úrovni.
Navrhovaná známka
A
Body
97

Otázky

eVSKP id 70763