JANKULÁR, T. Příprava a charakterizace elektrodových materiálů z elementární síry pro Li-ion akumulátory [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Náplní diplomové práce studenta je studium a příprava elektrodových materiálů pro lithno-iontové akumulátory založených na aktivním materiálu v podobě elementární síry. Úvodní teoretická studie je formulována účelně, úvod do problematiky li-ion baterií je systematický a přehledný. V práci je také velmi dobře prezentován přehled nejpoužívanějších materiálů pro kladné elektrody li-ion akumulátorů. Samostatný oddíl je věnován použití síry jako nového materiálu pro kladné elektrody li-ion akumulátorů. Teoretická část je, co se obsahu a hloubky týče, vyčerpávající, je zde mimo jiné popsána celá řada metod, které se používají k vyhodnocování chemických a fyzikálních vlastností elektrodových materiálů. Student čerpal z řady anglicky psaných zahraničních článků v renomovaných vědeckých časopisech, což je vzhledem k aktuálnosti studované problematiky a nedostatku českých zdrojů v této oblasti klíčové. Lehce problematický je jejich překlad do češtiny, v některých případech jsou takto vzniklé větné konstrukce hůře srozumitelné, mají nesprávný slovosled. V praktické části se autor zabývá přípravou a charakterizací elektrodových materiálů na bázi síry. Byly připraveny tři základní modifikace, které se liší složením použitého vodivého podkladu. Vytvořeny byly varianty, kde je síra rozpuštěna do pórů uhlíku Super P, dále do kombinace uhlíku Super P a uhlíkových nanotrubic a nakonec kombinace se Super P, kde byla hmota kombinována s vodivým polymerem polypyrrolem. U vzorků byla stanovena funkčnost a elektrochemická aktivita pomocí cyklické voltametrie, vzorky se zjevně špatnými vlastnostmi byly v této fázi vyřazeny z dalšího zkoumání. Následovalo měření galvanostatickým cyklováním a charakterizace pomocí XRD, SEM a EDS. Výsledky z těchto metod jsou zpracovány a prezentovány správně a zcela “lege artis”. Dílčí měření jsou komentována, nicméně u strukturních charakterizací by mohl být komentář k výsledkům a jejich reprezentaci obsáhlejší. Závěrečné shrnutí je v souladu s vytýčenými cíli práce a odpovídá znalostem studenta Ústavu elektrotechnologie v oblasti elektrochemie. Student během semestru pracoval pilně a svědomitě, jedinou výtkou by mohla být míra samostatnosti při zpracovávání zadaných úkolů. Výčet literatury obsahuje 23 položek, z nichž 7 je z renomovaných zahraničních vědeckých časopisů. K výše uvedeným skutečnostem doporučuji práci k obhajobě a navrhuji klasifikaci 82b B.
Diplomová práce byla vytvořena na základě vědeckovýzkumné činnosti na UETE FEKT pod vedením Ing. Ondřeje Čecha. Téma práce se v posledních několika létech považuje za velmi významné pro vývoj, výrobu a využití lithiových baterií. Z tohoto důvodu považuji její začleněné do spektra výzkumných úloh na tomto ústavu za přínosné. Jako každá kvalitní DP, má tato své čtyři významné úseky. Teoretická a studijní část je popsána velmi zevrubně a – zejména jako úvodní studie k novému směru – je cenná pro následovníky. Nemám vůči ní žádné věcné námitky. Experimentální část zahrnuje především velmi podrobný popis výroby elektrodových hmot. Zde kladně hodnotím jak použití nanotrubic uhlíku, tak i použití organických polovodičů (polypyrrol) a způsob jeho implementace do kompositní elektrodové hmoty. Část obsahující výsledky je velmi obsáhlá. Především, všechny experimenty byly časově velice náročné a umožněné jen racionálním použitím dostupné laboratorní techniky. Trochu postrádám slovní vyjádření o vlivu polypyrrolu na vlastnosti materiálů. Závěr práce tak rozsáhlé bylo jistě obtížné vytvořit tak, aby stručně zhodnotil různé materiály. Velice kladně hodnotím i začlenění fyzikálních metod, např.mikroskopie, XRD, EDA pro popis vyrobených hmot. Práci jednoznačně doporučuji k přijetí a hodnotím ji 85 body.
eVSKP id 67093