SMEJKALOVÁ, T. Hmotnostní spektrometrie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
Autorka si vybrala téma hmotnostní spektrometrie a využila ve své bakalářské práci svou praktickou zkušenost ve výrobním závodě. Přistoupila ke své práci s nadšením a samostatně. Rozpracovala téma do jedenácti kapitol včetně závěrů. Kromě své vlastní praxe konzultovala obsah práce s odborníkem ze Středoevropského institutu při Masarykově univerzitě a VUT. Práce je přehledně členěna a vybavena obrázky pro názorné zprostředkování informace čtenáři. Jedním z cílů práce bylo zpřístupnit metodu hmotnostní spektrometrie studentům Fakulty elektrotechniky a informatiky VUT. Díky velmi názorné dokumentaci a dobré angličtině by práce opravdu mohla sloužit jako pomůcka ke studiu. Přehlednost je také zajištěna seznamem obrázků. Studentka používá formální styl jazyka vědy a techniky, který je adekvátní účelu práce. V závěru práce, kde přehledně zpracovává dosažené cíle, jsou však chyby v souslednosti časové a menší nedokonalosti ve stavbě věty. Celkově je však práce napsána kultivovaným standardním jazykem a drobné, nepočetné chyby nejsou překážkou správného porozumění. Velkým přínosem práce je samostatný přístup k tématu ověřený vlastní praxí a jeho tvůrčí zpracování včetně vlastních ověřených závěrů. Autorka se zhostila práce výborně.
Studentka ve své práci zcela splnila stanovený cíl - popsat metodu hmotnostní spektometrie a také podrobně popsala různé metody jejího využití v průmyslu, konkrétně při kontrole těsnosti výrobku. Po formální stránce je práce na velmi vysoké úrovni, třebaže se autorka dopustila několika drobných chyb - v první řadě si nezkontrolovala důkladně prohlášení, ve kterém hovoří o semestrální práci, přičemž jde o práci bakalářskou; další chyby se objevily ve vztažných větách - použití "what" místo "which", v ojedinělých případech použití nesprávné předložkové vazby a nesprávné použití "would" po spojce "if". Tyto ojedinělé chyby ovšem vůbec neovlivňují smysl sdělení. Měla bych pouze jednu poznámku ke členění textu - v kapitole 7 by podle jejího názvu měla být informace o využití spektometrie v průmyslu, je zde však zmínka pouze o automobilovém průmyslu - čtenář by určitě uvítal i příklady jiných odvětví; hlavně jde o nevyváženost této kapitoly vzhledem ke kapitolám následujícím, protože tato samostatná kapitola je pouze na jedné straně a v podstatě je jejím účelem úvod pro kapitoly 8 a 9. Z celé práce je patrné, že se studentka snažila proniknout do podstaty tématu a podařilo se jí toto téma zpracovat na výborné úrovni.
eVSKP id 119364