MAŠÁT, L. Privátní sítě v oblasti telefonie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Škorpil, Vladislav

Pan Libor Mašát předložil bakalářskou práci na téma “Privátní sítě v oblasti telefonie“. Prezentační úroveň technické zprávy je přijatelná, rozsah základní části práce je odpovídající. Počet stránek značně navyšují přílohy, jejichž využití bude především při případném zařazení laboratorních úloh do výuky. Formální úroveň předložené práce je průměrná, obsaženo je množství překlepů. Jazyková úroveň je na mezi uznatelnosti. Chyby jsou ve shodě podmětu s přísudkem (str.8, modemy zajišťovali, str.9, služby, které VoIP nabízeli, atd.). Na str. 31 je kuriózní slovo „síťi“, atd. Horší je, že také odborná úroveň teoretické části je přinejmenším zastaralá. Dáno to bude využitím starší literatury a to většinou bakalářských a diplomových prací. Jsou uváděna i četná nepravdivá tvrzení a nesmysly, jako např. konec kapitoly 4.1 „Volající z Prahy do Košic musel zvýšit svůj hlas, aby ho druhý uživatel vůbec mohl slyšet.“ Hlavním výstupem bakalářské práce je návrh dvou laboratorních úloh. Tyto úlohy splňují požadavky zadání. Student během semestru dostatečně konzultoval a přicházel s vlastními nápady. Práce splňuje požadavky kladené na bakalářskou práci a doporučuji ji k obhajobě s hodnocením C/74.

Navrhovaná známka
C
Body
74

Posudek oponenta

Polívka, Michal

Pan Libor Mašát zpracoval bakalářskou práci zaměřenou na problematiku IP telefonie. V rámci řešení své bakalářské práce navrhl dvě laboratorní úlohy. Obě využívají softwarové IP telefony a druhá úloha pak navíc softwarovou ústřednu Sangoma FreePBX. V obou úlohách je pro analýzu síťového provozu využit Wireshark. V rozporu se zadáním nebyla provedena simulace navržené privátní sítě. Problematika kabeláží a bezdrátové komunikace je rozebrána pouze v rámci teoretické části, především v kap. 1.1. Praktická část bakalářské práce byla realizována ve virtualizačním nástroji Oracle VirtualBox. Bakalářská práce pana Mašáta má celkem 133 stran. Obsahová část zahrnuje strany 6–67. Současně je třeba poznamenat, že str. 35–40 a především pak 49–62 jsou tvořeny snímky obrazovek. Takto předkládané výsledky by bylo lépe prezentovat formou souhrnných tabulek a grafů. Následně jsou veškeré snímky obrazovek znovu vloženy do příloh, tedy do návodů pro studenty/učitele a vzorových protokolů. Odborná úroveň práce je velmi nízká. Oponent při čtení bakalářské práce v textu identifikoval 159 různým způsobem problematických míst. Práce obsahuje banální, nepodložená, neplaná a zastaralá tvrzení, např. na str. 24 nahoře „Proto se pro přenos hlasu nejvíce využívá digitální síť integrovaných služeb ISDN,“ str. 25 „Tento přenos již vyžaduje vysokorychlostní internetové připojení a to od 256 Kbit/s a vyšší.“ Str. 63 „Jednou z výhod této telefonie je i možnost bezplatného volání do celého světa.“ Na str. 53, tab. 5 jsou prezentována zpoždění až 9,9 s, přičemž tento a podobné výsledky měření nejsou nějak zvlášť v bakalářské práci analyzovány. Praktická část nebyla oponentovi k dispozici. Formální stránka bakalářské práce je nízká, např. přenosová rychlost je na různých místech označována třemi různými zásoby jako kbit/s, Kb/s a Kbit/s. V práci je také množství překlepů, např. str. 8 DRAPA namísto DARPA, str. 63 „softwarov;ými“ a množství pravopisných a gramatických chyb. Na různých místech je různě široký pravý okraj, např. str. 3,7 a 15. Na řadě míst jsou ponechány jednoznakové předložky a spojky na konci řádku. Na str. 6 na posledním řádku je ponechána typografická vdova. V práci je použito 32 literárních zdrojů, pouze 5 zdrojů má mezinárodní registraci (ISBN, ISSN,…) Z podstatné části jsou zdroji diplomové a bakalářské práce. Bakalářskou práci pana Mašáta hodnotím D/60 bodů.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Otázky

eVSKP id 125951