TYPOVSKÝ, V. Zpracování EOG signálu pomocí platformy Arduino [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Harabiš, Vratislav

Student se měl ve své práci zabývat návrhem a realizací zařízení pro měření EOG signálu. Chválím, že si student vzal ponaučení ze semestrálního projektu a začal aktivně řešit bakalářskou práci na začátku semestru. Pravidelně docházel do laboratoře, kde testoval a upravoval dílčí části zařízení. Potýkal se s některými problémy, které občas pramenily i z jeho vlastní nezkušenosti. Nicméně hodnotím kladně studentův přístup a snahu o řešení dílčích problémů. Navržený obvod realizoval na nepájivém poli. Obvod slouží jako zesilovač pro dvoukanálové snímání EOG signálu. Signál je zpracován pomocí Arduina a zobrazen v aplikaci vytvořené v prostředí Processing. Vzhledem k časové náročnosti odladění a testování zařízení vznikla textová část práce v určitém časovém stresu. Jsou zde tak patrné mnohé formální nedostatky, zejména formátování, zarovnání atd. Přes tyto nedostatky považuju zadáni práce za zcela splněno.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Králík, Martin

Student Viktor Typovský měl ve své bakalářské práci navrhnout zařízení pro snímání signálu EOG. V prvních kapitolách práce se věnuje anatomii oka, fyziologii vidění a očním pohybům. Dále se zabývá elektrookulogramem, technickými parametry a nároky na měření. Celá část věnovaná rešerši je podrobná a dostatečně rozsáhlá. V samotném návrhu zařízení student diskutuje použité elektrody, analogové filtry a zesilovače. Zde sice uvádí, proč dané součástky používá, nicméně charakteristiky, kterými výběr obhajuje, v práci chybí. Jinak se ale navrženému zařízení věnuje velmi podrobně. Pro měření EOG signálu student používá platformu Arduino, pro zpracování a vizualizaci dat vytvořil v prostředí Processing program doplněný o uživatelskou část. Program je funkční, přehledný a přiložený kód je vhodně okomentovaný. V závěru práce student srovnává vytvořené zařízení s komerčním systémem Biopack. Tím zadání splnil v plném rozsahu. Celkový dojem z práce bohužel snižuje její odborná a formální stránka. Rozvržení kapitol je sice zvoleno vhodně, podkapitoly ovšem obvykle navazují ihned na nadpis kapitoly, bez jakéhokoliv úvodního textu. Podkapitola 6.1 obsahuje pouze blokové schéma. Citace nejsou provedeny korektně, často na konci odstavce chybí, stejně tak u některých obrázků, seznam literatury navíc není vytvořen správně. Největší výtku mám ale k obrázkům, na které student v textu nikde přímo neodkazuje, jejich přítomnost v práci pouze vyplývá z kontextu, někdy obrázky uvedeny před odstavcem, někdy za ním a někdy až na konci podkapitoly. Některé obrázky navíc nejsou přeložené do češtiny. I přes uvedené nedostatky práci hodnotím kladně, především s ohledem na složitost vytvořeného zařízení a dosažené výsledky. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm C – 70 bodů.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Otázky

eVSKP id 93514