PODOLÁK, Š. Návrh experimentu pro výzkum vlivu frekvence mechanických vibrací na strukturu pájeného spoje [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Otáhal, Alexandr

Student mel za úkol navrhnout a realizovat experiment zahrnující zařízení pro mechanické vibrace v řádu jednotek a desítek kHz a ověřit vliv různých frekvencí na strukturu pájeného spoje. Pro tyto účely navrhl a realizoval topné těleso pro pájení přetavením vedením, následně navrhl celou aparaturu využívající jak vibrační stolici, tak ultrazvukové měniče a pomocí tohoto systému vytvořil vzorky na stříbrných pájecích ploškách na keramickém substrátu. Vzorky byly vytvořeny procesem pájení přetavením bez a s ovlivňováním mechanickými vibracemi o různých frekvencích. U vytvořených vzorků provedl metalografické výbrusy a provedl optickou inspekci vnitřní struktury. Výsledky budou sloužit jako základní kámen pro začínající studium ovlivňování struktury pájeného spoje/pájecí slitiny pomocí mechanických vibrací o různých frekvencích. Student odvedl velké množství kvalitní práce, především na aparatuře pro vytvoření vzorků, ale také na výsledné přípravě vzorků. Po celý semestr pracoval samostatně a pravidělně dle potřeby problematiku konzultoval. Závěrečná práce je na výborné úrovni s odpovídajícím množstvím relevantních zdrojů. Cíle práce byly splněny v plném rozsahu. Doporučuji práci k obhajobě a hodnotím 99 body (A).

Navrhovaná známka
A
Body
99

Posudek oponenta

Košelová, Zuzana

Předložená práce se zaměřuje na výzkum vlivu vibrací na strukturu pájeného spoje, konkrétně kapky pájky na plošce tlusté vrstvy. Cílem bylo teoreticky i prakticky prozkoumat, jak vibrace ovlivňují strukturu a vlastnosti pájených spojů. Teoretická část práce poskytuje podrobný přehled o pájení, včetně popisu ideálního pájeného spoje, jeho struktury a vlastností. Autor se zabývá fyzikálními a chemickými ději, které během pájení probíhají, jako jsou difuze, vznik intermetalických sloučenin a dutin. Teoretickou část hodnotím na vysoké úrovni, především kapitolu dosavadní stav problematiky je uceleným pohledem do zkoumané části. Praktická část se skládala z vytvoření dvou testovacích aparatur, první je vibrační stolice na 5 kHz a druhá na 20 kHz. Součástí bylo vytvoření topného tělesa, kdy byly vytvořeny topné desky z tlustovrstvé technologie na keramickém substrátu s tvarem meandru. Dále student vytvořil testovací vzorky se zaměřením na vliv vibrací na vnitřní strukturu pájecí slitiny. Postup při práci student popsal velice důkladně. I když z práce vychází, že ovlivnění vnitřní struktury vibracemi není zjevné, tak hodnotím tuto práci velmi kladně. Student v závěru práce navrhnul další kroky k zjištění ovlivnitelnosti vnitřní struktury pájecí slitiny vibracemi. Jediné, co bych vytkla této práci je ne vždy vhodně zvolené slovní spojení nebo tvorba vět ale nijak to nesnižuje kvalitu práce. Celkově hodnotím práci známkou A s počtem bodů 94.

Navrhovaná známka
A
Body
94

Otázky

eVSKP id 160222