FOJTÍK, M. Návrh rekonstrukce distribuční sítě 0,4 kV E.ON v zadané oblasti [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Diplomant svoji práci rozčlenil do šesti po sobě logicky navazujících kapitol. Do kapitol č.1 až č.4 soustředil teoretickou část práce a pojednal v nich o elektrizační soustavě, o prvcích, používaných v distribučních sítích (D.S.) a o způsobu výpočtu ustáleného chodu těchto sítí. V odstavcích 4.2 a 4.3 uvedl kritéria pro návrh a hodnocení D.S., která používá E.ON a popsal program BIZON, který použil k výpočtu ustáleného chodu sítě 0,4kV a který mu poskytla tato firma. Kapitola č.5 představuje praktickou část diplomové práce a poslední kapitolu tvoří závěr práce. Na základě provedených výpočtů diplomant navrhl vypnutí 8 ks distribučních transformátorů 22/0,4 a novou konfiguraci sítě 0,4kV, splňující zachování dodávky odběratelům v napájené oblasti. Diplomová práce je neobvyklá tím, že neřeší rekonstrukci sítě, vyvolanou růstem zatížení oblasti, které před rokem 1990 v některých částech Brna činilo i 7%/rok. Naopak, v důsledku poklesu zatížení se optimalizuje chod sítě odpojením 8ks stávajících transformátorů 22/0,4kV. Práce je přehledná a pečlivě zpracovaná. Textová i grafická část práce je na výborné úrovni. Diplomová práce splňuje požadavky zadání a proto ji navrhuji přijmout k obhajobě. K práci mám tyto připomínky a dotazy: 1) zdánlivý výkon je definován jako součin efektivních hodnot napětí a proudu. Na str.12 je zdánlivý výkon označen symbolem Si, což je komplexní číslo. Uvádíte i „komplexně sdružený fázor zdánlivého výkonu“ Si* ke zdánlivému výkonu Si. Existuje komplexně sdružené číslo k číslu reálnému, kterým zdánlivý výkon je? 2) na str.44 je symbol f nazvaný „současnost“ a na str. 46 „soudobost“. Jak se liší současnost od soudobosti? 3) název odstavce 4.3.1 „Volba rozsahu počítačových sítí“ neodpovídá jeho obsahu 4) termíny „trafo“ a „trafostanice“ nelze v D.P. používat 5) v Tab. 5-5 na str. 45 je uvedené: „činný výkon Pm2 [kVA]“. Proč jsou velikosti napětí a proudů v každé fázi jiné? 6) str.52: MAXIMUM zatížení sítě se měřilo 4.února 2012 (v jiných D.P. je uvedené, že měření MAXIMA provedl E.ON v lednu a v dubnu). V minulosti se měření MAXIMA konalo každoročně třetí středu v prosinci. Lépe je měření ze 4.2. 2012 nazvat pouze „MĚŘENÍ“. 7) vysvětlete Tab.5-13 na str.59 a r. (5.26) 8) str.60: co je „napěťové rozdělení“? str.60: jak byl určen instalovaný výkon transformátorů 23,61MVA?
Diplomová práce p. Bc. Martina Fojtíka se zabývá problematikou chodu distribuční kabelové sítě nízkého napětí v sídlištní zástavbě městské části Brno-Líšeň. Hlavním cílem této diplomové práce je rekonstrukce ve smyslu optimálního využití a vytížení stávajících transformátorů 22/0,4 kV, které zajišťují napájení distribuční sítě nízkého napětí. V teoretické části práce autor nejprve ve stručnosti popisuje elektrizační soustavu, základní typy elektrických sítí z hlediska způsobu napájení, dále základní prvky distribuční sítě nízkého napětí včetně parametrů a použití. V teoretické přípravě autor vhodně uvádí matematický aparát a výpočetní metody pro výpočty zatížení městských sítí a detailně popisuje výpočetní metody ustáleného chodu sítí nízkého napětí. V závěru práce autor uvádí kritéria, doporučené a závazné normativní hodnoty nutné pro návrh sítí nízkého napětí. V praktické části se autor věnuje rozboru skutečného zatížení páteřní napájecí sítě vysokého napětí, který využívá ke stanovení rozložení příkonu v napájecích vedení 22 kV, výpočtu ztrát v síti 22 kV a celkové zatížení sítě nízkého napětí. Parametry rozboru sítě 22 kV současně s parametry sítě 400/230 V a informacemi o jednotlivých odběrných místech následně využívá k namodelování distribuční sítě nízkého napětí a stanovení koeficientů soudobosti pro zadaný spotřebitelský systém. Po výpočtu chodu takto namodelované sítě pak navrhuje optimální napájení stávající předimenzované sítě vyřazením nejméně zatížených transformátorů nebo výměnou stávajících transformátorů za jiné s nižším výkonem. V případě nevyhovujících napěťových a výkonových poměrů takto upravené sítě nízkého napětí navrhuje úpravy zapojení kabelové sítě (posilovací kabelové vývody, propojení se sousední trafostanicí apod.). Rozsah diplomové práce je na velmi dobré úrovni, tematicky a obsahově zcela odpovídá zadání. Výsledné řešení plně vyhovuje potřebám rozvoje sítí. Z hlediska struktury a návaznosti jednotlivých částí je diplomová práce vhodně členěna. Po formální stránce zpracování je práce standardní. Drobné nedostatky představuje grafické zpracování některých obrázků a chybějící popisy diagramu na obr. 5-2, které však nemají zásadní význam. Z jazykového hlediska je práce na dobré úrovni. Přínosem diplomové práce je návrh optimálního napájení stávající, poměrně předimenzované sítě nízkého, z distribučních transformátorů 22/0,4 kV, které bude v praxi využito za účelem snížení ztrát a snížení počtu transformačních stanic. Autor se velmi dobře seznámil s danou problematikou, s používanou výpočetní technikou a programovým vybavením pro výpočet chodu sítě a prokázal schopnost samostatně řešit zadané úkoly. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 51996