KONEČNÝ, Z. Vliv oxidu titaničitého na vlastnosti olověných akumulátorů pracujících v režimu hybridních vozidel [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Student Zdeněk Konečný se ve své práci zabývá vlivem množství oxidu titaničitého přidaného jako aditivum do záporných aktivních hmot olověných akumulátorů pracujících v režimu hybridních elektrických vozidel (HEV). Při testování olověných akumulátorů v tomto režimu provozu se objevují nové, dosud neznámé, degradační jevy úzce související s postupnou sulfatací záporných elektrod. Objasnění a minimalizace těchto jevů je v současné době jeden z prioritních problémů, jehož vyřešení umožní nasazení olověných akumulátorů do HEV. Jedna z možných cest, je nalezení optimálního množství TiO2, jako nového typu nevodivého aditiva záporných elektrod olověných akumulátorů. Student provedl veškeré experimentální práce na pracovišti elektrochemických zdrojů ústavu elektrotechnologie FEKT, zařízení a podmínky měření přizpůsobil přístrojovému vybavení a možnostem pracoviště. Na základě výsledků experimentů zpracoval diplomovou práci v rozsahu 58 stran včetně seznamu použité literatury. Práci rozčlenil do osmi kapitol. Teoretická část zahrnuje seznámení s problematikou hybridních pohonů, konstrukcí VRLA akumulátorů a funkci aditiv v záporné aktivní hmotě. Praktická část popisuje výrobu experimentální elektrody a možnosti měření jednotlivých složek vnitřního odporu elektrody. V závěrečné části se věnuje detailnímu vyhodnocení provedených experimentů. Požadavky zadání student splnil v plném rozsahu, v práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval samostatně a s potřebnou iniciativou. Práce je sepsána pečlivě a přehledně, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru. Předložená práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Práce přináší nové poznatky do oblasti aplikace nevodivých aditiv záporné elektrody olověného akumulátoru určeného pro použití v hybridním elektrickém vozidle. Proto doporučuji práci k obhajobě.
Diplomová práce splňuje požadavky zadání a doporučuji jí k obhajobě. Student se zde věnuje možnému vlivu oxidu titaničitého na vlastnosti olověných akumulátorů pracujících v režimu HEV. Jednotlivé kapitoly na sebe racionálně navazují. Teoretická část obsahuje nezbytně nutné informace pro pochopení problematiky obsah je tak vyvážený. Praktická část popisuje výrobu experimentálních článků od počátečních kroků až k samotnému měření. K předložené práci mám však několik výhrad. V diplomové práci jsou drobné gramatické chyby. Na str. 17 Obr.3.2 b) uvádítě, že se jedná o separátor ze skelného vlákna, dle mého názoru se jedná o PVC, případně papírový separátor. Na stejné straně je psáno, že VRLA jsou akumulátory ventilem řízené což není pravda. Na str.19 Obr.3.3 je uveden pojem přenabití. Na str.29 je zobrazena přehledová tabulka s komponenty a expandéry do záporné aktivní hmoty, bohužel na první pohled nesedí celková hmotnost roztoku induliny dále použitá ve směsi expandéru. Celková hmotnost elektrody (NAM) by byla o 0,157g větší. V literatuře by bylo vhodné aktualizovat citace internetových zdrojů. Odborná úroveň diplomové práce ukazuje na velmi dobré znalosti této problematiky. Student zde ukázal velmi dobrou orientaci jak v teoretické tak praktické části. Přes výše uvedené nedostatky hodnotím práci známkou B při zodpovězení všech otázek k obhajobě.
eVSKP id 54566