DRÁPELA, Z. Implementace a vyhodnocení komunikační technologie LTE Cat-M1 v simulačním prostředí NS-3 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.
Student Bc. Zbyněk Drápela se ve své diplomové práci zaměřil na implementaci komunikační technologie LTE Cat-M v simulačním nástroji Network Simulator 3 (NS-3). V teoretické části práce student popisuje vlastnosti technologie LTE Cat-M. Bohužel musím konstatovat, že klíčový rozbor fyzických a logických kanálů nebyl proveden. Tento fakt ovlivnil i kvalitu navazující praktické části práce. V prvním kroku student přistoupil k implementaci navržených změn ze strany vedoucího práce a provedl ověření funkčnosti. Následně měla studentova práce spočívat v detailním prostudování implementace technologie LTE (4G) a 5G v modulu LENA. Dalším krokem měla být úprava implementace na fyzické vrstvě v modulu LENA s cílem implementace komunikační technologie LTE Cat-M1. Provedené úpravy bohužel nejsou dostatečně zdokumentovány, nejsou diskutovány volby jednotlivých parametrů a zejména není provedeno porovnání získaných výsledků s úvodním komunikačních scénářem, zejména z pohledu počtu připojených koncových zařízení. Z formálního hlediska je text práce na průměrné úrovni, kdy práce obsahuje celou řadu překlepů, netechnických výrazů a obecných konstatování. Studentova aktivita byla zejména v průběhu letního semestru na velmi nízké úrovni, což vyústilo v situaci, kdy byla práce dokončována v posledních dnech. Tento fakt se odráží zejména v neuspořádaném členění kapitoly 3 a prezentaci výsledků. Na základě výše uvedených informací hodnotím diplomovou práci studenta Bc. Zbyňka Drápely stupněm D/63 bodů a doporučuji k obhajobě.
Diplomová práce zpracovává problematiku nastupujících bezdrátových technologií pro Internet věcí a jejich implementaci v simulačních nástrojích pro umožnění tzv. „digitálního dvojčete“. Student, Bc. Zbyněk Drápela, v teoretické části práce popisuje základní parametry technologie LTE Cat-M, tedy technologie pracující v licenčním frekvenčním spektru. Popis technologie se mi jeví jako nedostatečný, zejména postrádám diskuzi formátu kanálů na fyzické a logické vrstvě. Tyto informace jsou naprosto klíčové pro následnou implementaci ve zvoleném simulační nástroji Network Simulátor 3 (NS-3). V praktické části student provedl ověření již dostupné konfigurace pro modulu LENA. Následně měl dle zadání zkompilovat do NS-3 modul LENA 5G, provést rešerši implementace, zejména protokolového zásobníku a dle informací z teoretické části práce upravit modul LENA 5G dle specifikace LTE Cat-M, která je definována ve vydání 3GPP č. 13. Prezentované úpravy postrádají logické propojení a porovnání s prvotními výstupy. Za klíčové nepochopení považuji volbu odlišné frekvence, vysílacích výkonů a odlišného počtu koncových zařízení připojených k jedné základnové stanici. Po formální stránce práce obsahuje řadu překlepů, chybějících referencí a nejednotného vyjadřování. Obrázky nejsou vloženy ve vektorovém formátu a nemají jednotný styl. Na základě výše uvedeného hodnotím práci stupněm E/59 bodů a doporučuji ji k obhajobě.
eVSKP id 141366