VACULÍK, V. Snímače proudu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Patočka, Miroslav

Diplomant se ve své práci zabýval snímači proudu pracujícími na různých fyzikálních principech. Těžištěm práce jsou snímače proudu využívající Hallovu sondu. V rámci práce diplomant matematicky analyzoval, realizoval a experimentálně ověřil snímač využívajíci symetrické rozložení několika Hallových sond kolem vodiče. Diplomant splnil všechny body zadání. Při realizaci a laboratorních experimentech pracoval velmi samostatně, méně systematicky využíval literaturu. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji klasifikačním stupněm "výborně".

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Červinka, Dalibor

Diplomová práce zpracovává velmi zajímavou a perspektivní problematiku snímání proudu v průmyslových aplikacích. Jak po grafické tak po obsahové stránce má slušnou uroveň. Drobné výtky lze mít ke členění práce: V úvodu je patrná snaha o systematický přehled používaných snímačů proudu, který směřuje k očekávanému přehledu v praxi používaných snímačů s hallovými sondami. Tato oblast je nečekaně koncentrována pouze na konkrétní provedení s kruhově uspořádanými hallovými snímači a vyúsťuje v realizaci takto uspořádaného čidla proudu. Práci by prospěl systematičtější pohled, kde by byly zevrubně rozebrány i jiné typy snímačů s hallovými sondami a mělo by být více vysvětleno, jak se od nich nově navrhovaný snímač liší, neboli čím je výjimečný. V kapitolách 3.1 a následujících je odvozován aparát pro výpočet magnetické indukce v prostoru, přehlednosti práce by jistě prospělo lepší slovní vysvětlení, jelikož se vlastně jedná o ideové jádro práce. V závěru diplomové práce je prezentováno měření na laboratorním vzorku snímače a je tam popisováno, jak byl vodič postupně posouván vzhledem k sondám. Není zde však žádný obrázek a tak méně obeznámený čtenář význam veličiny "poloha" pochopí až podle obrázků v příloze. Přehlednosti a čtivosti práce by prospělo uvádět 3D grafy a i grafy naměřených veličin (které jsou pro práci v podstatě zásadní) přímo v hlavním textu a ne až v přílohách. Závažnější výtka: Na straně 15 se píše, že "Transformátor proudu pracuje v režimu blízkému chodu na prázdno, " což je totální nesmysl. Uvedené výtky jsou však méně podstatné, je nutno ocenit úspěšnou realizaci s reálným výstupem ve formě funkčního vzorku snímače proudu a též diplomantovu přesvědčivou prezentaci výsledných vlastností snímače. Práci jednoznačně doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
87

Otázky

eVSKP id 48758