ČERMÁK, J. Syntéza posloupnosti digitálních obrazů s pohyblivým objektem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Druckmüller, Miloslav

Práce je rozdělena do 6 kapitol. Po stručném úvodu následuje druhá kapitola, která se zabývá dvojrozměrnou Fourierovou transformací. Tato část obsahuje „klasický“ matematický aparát používaný v numerických metodách zpracování obrazů, který je použit v dalších částech práce. Ve třetí kapitole se zavádí základní pojmy popisné statistiky potřebné pro popis metod syntézy obrazů. Ve čtvrté kapitole začíná vlastní popis metod syntézy obrazů s pohyblivým objektem a v následující kapitole pak popis implementace. V těchto dvou posledně jmenovaných kapitolách je vlastní přínos autora páce. Originální částí je metoda eliminace proměnného pozadí a využití Fourierovy transformace. Diplomant sice zcela splnil zadání práce včetně vytvoření funkčního software, avšak jako školitel jsem původně očekával poněkud více, především snahu o optimalizaci uvedených metod a hledání metod nových. K tomu již nedošlo, neboť práce byla dokončena těsně před termínem odevzdání. Diplomant pracoval velmi samostatně a v problematice se dobře orientoval.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Druckmüllerová, Hana

Předložená práce se zabývá syntézou digitálních obrazů s pohyblivým objektem (zde kometou) v jediný obraz s ostrým objektem. Vstupem jsou obrazy sesazené na tento se pohybující objekt, výstupem obraz, ve kterém je pohybující se objekt co nejlépe vyobrazen. Kapitola 1 je úvod. Kapitola 2 se věnuje dvojrozměrné diskrétní Fourierově transformaci a vychází téměř výhradně ze zdroje [1], který je bohužel nekorektně citován (skripta mají čtyři autory) a který je na mnoha místech práce doslovně citován bez označení (včetně odkazu "Ralston 1965" neuvedeného v seznamu literatury). Kapitola je věcně správně, její rozsah je však neúměrně velký ke zbytku práce. Kapitola 3 se věnuje základním pojmům ze statistiky, které jsou potřeba při zpracování dat, jimiž se práce zabývá. Kapitola 4 tvoří jádro práce. Popsané metody jsou vhodné jak pro obrazy s aditivním tak impulzním šumem (tento autor řeší v rámci sekce Metody zamítnují pixelu), s proměnným pozadím (např. rozednívání oblohy). Kapitola 5 popisuje softwarovou implementaci zavedených metod. Kapitola 6 je závěr. Práce plně splnila zadání, jsou vyřešeny všechny problémy, se kterými se běžně u uvedených obrazů setkáváme (šum různých druhů, proměnná intenzita pozadí). Autor prokázal znalost statistickým metod pro zpracování obrazů a diskrétní Fourierovy transformace. V práci bych ocenila praktická doporučení na užití vhodných metod a větší experimentování s parametry metod. Práce je vhodně logicky členěná, obsahuje jen málo typografických chyb, postrádá ovšem odkazy na kvalitní literaturu (většinu tvoří webové stránky a online učební text). Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací E
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 71772