HUDEC, J. Sledování vlastností nanokompozitních materiálů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Ve své diplomové práci se diplomant zaměřil na problematiku nanokompozitních materiálů na bázi epoxidové pryskyřice. Úkolem studenta bylo vyrobit experimentální vzorky, jejichž matrici tvořila zalévací epoxidová pryskyřice a plnivem byly nanočástice oxidu křemičitého a oxidu wolframového. Na vytvořených vzorcích nanokompozitu sledoval změny vybraných elektrických vlastností v závislosti na teplotě a obsahu nanoplniva.Diplomant provedl poměrně rozsáhlý experiment s velkým počtem měření. Je nutno ocenit, že student při zpracovávání diplomové práce projevil odpovědnost a samostatnost. Velmi dobře se orientoval v zadané tématice, jak po stránce teoretické, tak i praktické. Po celou dobu zpracovávání diplomové práce pracoval student pečlivě a svědomitě.
Cílem předložené diplomové práce bylo seznámit se s problematikou nanokompozitních materiálů na bázi epoxidových pryskyřic, připravit zkušební vzorky, sledovat vliv teploty na vybrané elektrické vlastnosti, naměřená data vyhodnotit a provést diskuzi dosažených výsledků. Diplomant zpracoval projekt v rozsahu 48 stran, včetně seznamu použité literatury a přehledu symbolů používaných v textu, rozčlenil jej do pěti kapitol, z nichž první tři se zabývají strukturou kompozitních materiálů, popisem, jak matrice, tak některých možných nanoplniv, nanotechnologiemi a přehledem a popisem elektrických vlastností elektroizolačního systému. Kapitola 4, představující experimentální část, uvádí popis použité formy, ukazuje, jak probíhala příprava experimentálních vzorků (epoxidové pryskyřice plněné nanočásticemi oxidu křemičitého a oxidu wolframového), popisuje metodiku měření, shrnuje naměřená data při sledování vybraných elektrických vlastností v teplotní oblasti a zpracování dosažených výsledků formou přehledných tabulek a grafických závislostí, které ukazují vliv použitých nanoplniv na sledované elektrické vlastnosti epoxidové pryskyřice. V práci chybí podrobnější matematická a fyzikální interpretace dosažených výsledků. Předložená práce je sepsána přehledně a pečlivě, s vnější úpravou a grafickým zpracováním na velmi dobré úrovni. Práce vykazuje některé nedostatky, např. - závěr se podle ČSN nečísluje - literární zdroje nejsou řazeny, ani abecedně (podle příjmení prvního autora), ani podle pořadí citování v práci. Předložená diplomová práce a její zpracování splňují požadavky, kladené na závěrečnou vysokoškolskou práci, nutné pro doporučení práce k obhajobě. Výsledky provedených a vyhodnocených experimentů mohou být využitelné při návrzích a realizacích elektroizolačních soustav s nanočásticemi.
eVSKP id 67169