KONEČNÝ, M. Mobilní robotická platforma řízená pomocí PLC [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Matoušek, Radomil

Diplomová práce je věnována návrhu, realizaci a řízení mobilní robotické platformy, která byla koncepčně navržena na ÚAI již v roce 2008, přičemž dosud intenzivně odolávala kompletní realizaci ze strany zadaných prací. Textová část práce zahrnuje 10 kapitol a obsahuje jak rešerši existujících řešení, tak rozbor problematiky všesměrových robotů, popis konstrukce a programovou realizaci řízení celé platformy. Práce je obsahově i tematicky velmi rozsáhlá a její řešení dobře dokladuje autorovu erudici. Textová část práce je dobře logicky členěna, obsahuje minimum překlepů a má i výbornou estetickou úroveň. Funkčnost robotické platformy je dokladována videozáznamem přístupným na YouTube ÚAI. Zařízení je využitelné k dalšímu rozvoji, například ve smyslu dovybavení senzorikou, přidáním autonomie, spojitým řízením platformy ve smyslu trajektorie atd. Jako školitel nebudu při daném hodnocení udělovat možná doporučení. Práci považuji svým provedením za nadstandardní, jednoznačně ji doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou A/ výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Lang, Stanislav

Předložená diplomová práce je věnována návrhu, realizaci a řízení mobilní robotické platformy. Textová část práce se skládá z 10 kapitol a zahrnuje mimo jiné rešerši existujících řešení, rozbor problematiky všesměrové robotiky (včetně popisu kinematiky), dále návrh konstrukce vlastní robotické platformy, programovou realizaci řízení pohonů a v neposlední řadě řízení robotické platformy jako celku. Písemný projev je mimořádně kvalitní zejména díky vynikajícím vyjadřovacím schopnostem autora, dobré grafické úpravě a vhodnému členění práce. Elektronická příloha obsahuje výkresy konstrukčních prvků robotické platformy navržených v prostředí Autodesk Invertor. Dále je přiložen řídicí program vytvořený v prostředí Automation Studio. Celkem 9 programových modulů je napsáno v jazyce ANSI C a je rozřazeno do celkem 4 cyklických tříd dle důležitosti vykonávaných činností. Kromě manuálního řízení student nad rámec zadání realizoval i jednoduché autonomní řízení, kdy plánování dráhy probíhá na externím výpočetním zařízení a je odesíláno do programovatelného automatu prostřednictvím moderního komunikačního protokolu OPC UA. Plánovací program je napsán v jazyku Python, jeho funkčnost je podrobně popsána v práci a jeho kód je rovněž součástí přílohy. Za zmínku stojí i profesionálně vyhlížející vizualizace, kterou student rovněž realizoval nad rámec zadání. Funkčnost robotické platformy je doložena videozáznamem přístupným na youtube kanálu Ústavu automatizace a informatiky. Zařízení je využitelné pro účely výuky, zejména v předmětech Průmysl 4.0 a Algoritmy umělé inteligence, a také pro účely pozdějšího využití v laboratoři i4C (Industry 4.0 Cell) na Ústavu automatizace a informatiky. Práce pana Bc. Michaela Konečného je vynikající a jednoznačně dokládá jeho výborné schopnosti pracovat na inženýrských úkolech.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 121564