TOMÍČEK, P. Precizní datalogger elektrických veličin [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Levek, Vladimír

Téma předložené diplomové práce si student vybral sám, z důvodu rozšíření portfolia vlastních laboratorních přípravků se specifickými vlastnostmi. Práce je zaměřena na vývoj a návrh precizního měřicího systému sledujícího relativní i absolutní změny elektrických parametrů z dlouhodobého hlediska. Po celou dobu tvorby diplomové práce student pracoval samostatně, přičemž pravidelně docházel konzultovat dosažené výsledky a za všech okolností byl schopen nalézt řešení případného problému. Při konzultacích bylo patrné, že student je extrémně motivován k dosažení co nejlepšího výsledku a že jej práce v této oblasti elektrotechniky velmi uspokojuje. Celý systém byl předveden a dostatečně vyzkoušen s časovým předstihem, čímž se uvolnil prostor pro dokonalý popis celého návrhu diplomové práce. Práci hodnotím jako výbornou.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Posudek oponenta

Boušek, Jaroslav

Cílem práce byl návrh a konstrukce zařízení umožňujícího velmi přesné měření elektrických veličin pro kalibraci referenčních součástek a sledování jejich závislosti na podmínkách prostředí, stárnutí a jiných vlivů. Návrh měl být zpracován na základě studia metod přesného měření s respektováním klíčových míst návrhu. Bylo přitom vyžadováno vyhodnocování velmi malých změny signálu. Výsledné měřicí zařízení mělo být otestováno s cílem nalezení limitů měření. Text předložené diplomové práce má 99 číslovaných stran včetně 14 stran přílohy, kde jsou elektrická schémata jednotlivých bloků a vodivé motivy plošných spojů. V textu je 66 obrázků, které se postupně využívají k doplnění teorie, k dokumentaci návrhu a ke zobrazení výsledků měření. V seznamu literatury je 44 odkazů, které jsou citovány standardním způsobem. Práce je zpracována pečlivě, ale vyskytují se zde ve větší míře překlepy a drobná přehlédnutí. V úvodních kapitolách jsou v souladu se zadáním práce popsány teorie šumu a chyb v elektronických obvodech a vlastnosti nejdůležitějších elektronických součástek používaných v zařízeních pro elektronická měření. Podrobněji jsou diskutovány operační zesilovače, napěťové reference a A/D převodníky. Návrh obvodového zapojení zařízení je popsán v kapitole “3. Návrh zařízení“. V následující kapitole “4. Konstrukce zařízení“ je popsána mechanická konstrukce a je vysvětlen obslužný program. Testování navrženého zařízení je popsáno v kapitole “5. Testování a měření“. Jsou zde sledovány vlivy vstupního šumu, dlouhodobá a teplotní stabilita a přesnost měření napětí. Funkčnost zařízení byla ověřena při měření teplotní závislost napěťové reference TL431. Zpracování poměrně náročného zadání práce a dotažení konstrukce do stadia funkčního prototypu vyžadovalo značné úsilí i trpělivost. Dle mého názoru je zvolené řešení optimální a jednotlivé části zařízení jsou navrženy dobře. Velmi dobře jsou také zpracovány úvodní kapitoly s teorií měření a přehledem vlastností elektronických součástek a komponentů pro měření. V časovém rozmezí řešení diplomové práce však bylo pravděpodobně více úsilí věnováno technickým záležitostem a na závěrečnou revizi textu nezbylo mnoho času. Text je v některých částech zbytečně podrobný a nepřehledný a vyžaduje zvýšené úsilí čtenáře. Výše zmíněné formální nedostatky práce její odbornou úroveň významně nesnižují. Dosaženými výsledky a rozsahem práce překračuje standard diplomových prací a je bezpochyby přínosem pro problematiku přesného měření elektrických veličin. Zadání práce bylo v plné míře splněno. Diplomovou práci pana Pavla Tomíčka doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 142455