BAXANT, R. Analýza napjatosti uložení předního kola vozidla [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Ramík, Pavel

Student Bc. Roman Baxant byl po delší dobu členem studentského formulového týmu a jeden rok tým vedl. Přitom se konstrukčně zabýval uložením kol, a to po více evolucí vozidla. Na základě toho si vybral téma své diplomové práce zaměřené aktuálně na využití poměrně nových postupů topologické optimalizace v simulačních výpočtech. Student práci řešil ve spojení s formulovým týmem, osvědčil schopnost samostatné práce a osvojení si nových postupů. Na práci také oceňuji, že se zároveň zabýval i výrobou navrženého uložení kola a v době odevzdání byla práce dovedena až do stadia rozměrové kontroly dílů vyrobených v zahraničí technologií 3D tisku. Cíle práce dané zadáním byly studentem splněny v celém rozsahu, bakalářskou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Janoušek, Michal

Diplomová práce Bc. Romana Baxanta se zabývá konstrukčním návrhem a analýzou uložení přední těhlice vozidla studentské formule. Z práce vyplývá, že tato problematika je studentem řešena na základě víceletých zkušeností, kdy dospěl k názoru, že by bylo vhodné využít topologické optimalizace v MKP výpočtech a aditivních technologií 3D tisku při její výrobě. Výchozí tvar pro optimalizaci a nastavení výpočtu je voleny s ohledem na zachování všech přípojných součástí, určení sil působících na těhlici je uveden v příloze č. 1. S přidáním zátěžného stavu prudkého brzdění v opačném směru mezi analyzované stavy je možno souhlasit. Předmodelování výsledného tvarem těhlice na základě tvaru z topologické optimalizace i s tvarování přípojných částí.a jeho podrobení analýzám napětí a deformace představuje nezbytné studentem provedené kroky. Student v práci pro srovnání podrobil obdobným analýzám taktéž obráběnou variantu těhlice. Dosažené snížení hmotnosti těhlice vyráběné 3D tiskem o 17% oproti obráběné variantě je možno shledat jako skutečně dobrý výsledek, snížení tuhosti se jeví jako akceptovatelné. Velmi kladně je nutno hodnotit, že je práce dovedena až do specializované prototypové výroby německým průmyslovým partnerem a byla provedena i tavrová analýza výsledného výrobku. Práce ve svém výsledku přináší 2 varianty těhlic – tisknutou pro 3D tisk pro její odzkoušení na vozidle a jako záložní variantu těhlici vyrobenou standardním obráběním. Se zhodnocením výsledků i závěry studenta lze souhlasit. Práce je po formální stránce na dobré úrovni, stejně jako úroveň vyjadřování studenta a obsahuje pouze drobné stylistické či pravopisné nedostatky. Cíle práce student splnil nad rozsah požadovaný zadáním. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 109969