FOJTÍK, O. Studium účinnosti přísady pro redukci smrštění v alkalicky aktivovaných systémech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Bílek, Vlastimil

Student Ondřej Fojítk ve své bakalářské práci zkoumal účinnost protismrštovací přísady v systému alkalicky aktivované strusky. Velmi rychle se zorientoval v této pro něj nové problematice a chápal, proč jednotlivé experimenty provádí. Po vlažnějším začátku a úvodních rozpacích z toho, že jsou experimenty časově náročnější, než asi předpokládal, se studovaného tématu aktivně zhostil a podařilo se mu získat řadu kvalitních výsledků, které jsou cenné nejen pro bakalářskou práci samotnou, ale také pro aktuálně řešený projekt GA17-03670S. Třebaže by to mělo být samozřejmostí, oceňuji také to, že se snažil udržovat laboratoř v čistotě, což se bohužel o řadě jiných studentů úplně říci nedá. Práci hodnotím kladně a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Koplík, Jan

Bakalářská práce Ondřeje Fojtíka se zabývá studiem účinnosti přísady pro redukci smrštění v alkalicky aktivovaných systémech. Smršťování alkalicky aktivovaných materiálů je jedním z důvodů, který brání jejich rozsáhlejšímu používání. Přísady na smrštění jsou již po mnoho let úspěšně používány v systémech s Portlandským cementem. Jejich použití v alkalicky aktivovaných materiálech ještě není dostatečně prozkoumáno. V práci byl zkoumán vliv jedné přísady redukující smrštění (Chyryso Serenis s účinnou složkou 2-methylpentan-2,4-diol) na vlastnosti alkalicky aktivované vysokopecní strusky. Studováno bylo smrštění vysycháním, autogenní smrštění, zpracovatelnost, pevnosti v tlaku a tahu za ohybu, mikrostruktura, doba tuhnutí a odolnost vůči karbonataci. Práce je logicky členěná do jednotlivých částí. Z pravopisného a typologického hlediska nelze práci něco závažného vytknout, kromě nejednotného použití vzorců u minerálů. Někde jsou vzorce rozepsány pomocí oxidů např. CaO.Al2O3.2SiO2, někde jsou použity zkratky např. C3S. Tyto zkratky by měly být i přes všeobecnou známost vysvětleny. Celkový styl psaní ukazuje, že autor je teprve na začátku své případné vědecké kariéry. V práci student prokázal schopnost orientovat se v cizojazyčné literatuře a používal relevantní literární zdroje. Experimentální část byla na poměry bakalářské práce kvalitně zpracována, nicméně občas chyběly upřesňující informace např. jestli byla při stanovování doby tuhnutí předem stanovována i normální konzistence. Výsledky jsou přehledně zpracovány do grafů a následně náležitě okomentovány. Občas se objeví drobné nedostatky např. u popisu grafů - pevnost v ohybu místo pevnosti v tahu za ohybu. Jednotlivá zjištění jsou dostatečně diskutovány a podloženy literaturou. Veškeré objevy jsou poté shrnuty v závěru. Tuto práci považuji za zdařilou a myslím, že bude vhodným odrazovým můstkem pro další výzkum. Práce splnila všechny požadavky kladené na tento typ závěrečných prací. Bakalářskou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování B
Závěry práce a jejich formulace A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 96650