BALI-JENČÍKOVÁ, K. Měření radioaktivního záření se záznamem geolokace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Sekora, Jiří

Cílem práce studentky Bc. Kateřiny Bali-Jenčíkové byl návrh zařízení pro snímání radioaktivního pozadí a logování těchto hodnot současně s informací o geolokaci. Teoretická část práce se zabývá diskuzí možností detekce radioaktivity a možností určování pozičních souřadnic na Zemi pomocí navigačního systému. Tyto části jsou dostatečně zpracovány. Praktická část práce sestává z návrhu zařízení, kde jsou využity moduly pro platformu Arduino a samotný kit mikrokontroléru, a sestavení softwaru pro mikroprocesor. Práce měla být postavena na spolupráci s komerčním subjektem VF, a.s., od kterého měl být zapůjčen detektor radioaktivního záření. Toto se nezdařilo domluvit, proto byl jako zdroj pro ověření snímání radioaktivity sestaven generátor impulzů, který nahradil GM trubici. Nicméně je systém připraven a odladěn na detekci impulzů z detektoru. Po formální stránce mám výhrady pouze ke kvalitě některých obrázků. Práce s literaturou je velmi dobrá a na realizační téma považuji 31 použitých zdrojů za zcela dostačující. Práci studentky Bc. Kateřiny Bali-Jenčíkové hodnotím známkou „velmi dobře“ / B.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Janoušek, Oto

Studentka navrhla a realizovala funkční přenosný systém pro snímání radioaktivního záření spolu s geolokačními údaji. Návrh systému je promyšlený a výběr komponent je zdůvodněný kvalitní literární rešerší. Při praktické realizaci studentka musela vyřešit problém s absencí detektoru záření, což zdařile vyřešila vytvořením simulačního přípravku, který napodobuje charakteristikou výstupních impulzů reálný detektor. Toto řešení považuji za dostatečné a přestože využití simulátoru limituje možnosti ověření systému v reálném světě, nijak nekomplikuje hodnocení kvality návrhu systému. V praktické části práce bych subjektivně očekával dokumentaci vyhodnocení přesnosti GPS v různých podmínkách a korektnosti indikace poklesu napájení. Autorka v práci pouze konstatuje, že zařízení správně funguje. Zdrojový kód pro Arduino je dobře dokumentovaný a lze zdůvodněně předpokládat, že zařízení skutečně korektně funguje. Formální zpracování práce vypovídá o autorčině snaze udržet vysokou úroveň zpracování, ale množství hrubek formální úroveň snižuje, stejně tak jako převzetí obrázků, jejichž některé popisky jsou při zmenšení textu nečitelné. Zadání je zcela splněno a oceňuji autorčinu iniciativu při tvorbě simulátoru detektoru záření, které rozšířilo zadání práce.

Navrhovaná známka
B
Body
85

eVSKP id 102346