DULA, P. Digitální zvukové efekty v obvodu FPGA [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Bohrn, Marek

Student Přemysl Dula vypracoval bakalářskou práci s názvem Digitální zvukové efekty v obvodu FPGA. Cílem práce bylo navrhnout a realizovat zařízení upravující zvuk kytary, jehož základem je obvod FPGA osazený na vývojové desce. Teoretická část práce se nejprve zabývá popisem používaných kytarových efektů a možnostmi jejich obvodové realizace. Dále je v ní uveden popis výběru obvodu obsahujícího převodníky AD a DA vhodného pro připojení k obvodu FPGA a zároveň dosahujícího potřebné kvality převodu zvukového signálu. V praktické části je rozebrán návrh desky s převodníky a navrh digitálních obvodů pro zpracování zvuku. Tato část dostatečně popisuje řešení projektu a doplňuje přiložené zdrojové kódy v jazyce VHDL, které popisují digitální část návrhu. Po formální stránce je práce na akceptovatelné úrovni, i když se v práci místy vyskytují nevhodné termíny a úprava obrázků není jednotná. Vážné výhrady mám k průběhu práce studenta na projektu a nedokončení bakalářské práce. Student na bakalářské práci začal intenzivně pracovat až v průběhu posledního měsíce před odevzáním. Desku s převodníky se mu nepovedlo oživit a ani náhradní řešení s použitím jednodušších průmyslových převodníků nefungovalo. Výstupem práce je proto pouze návrh desky s převodníky, návrh digitální části a její částečná simulace. Zařízení jako celek nebylo zprovozněno a otestováno, zadání proto nebylo splněno. Pro dokončení práce by bylo třeba zkontrolovat a přepracovat návrh desky s převodníky, následně ověřit funkci digitální části systému a odstranit případné chyby a nedostatky, které nebylo možné objevit jen pomocí simulace. V závěru práce je nutné provést měření zpracovávaného signálu a vyhodnotit toto měření. Protože část práce student zrealizoval a má motivaci v projektu pokračovat, navrhuji komisi zvážit možnost nechat studenta dokončit práci v průběhu prázdnin a obhájit ji v nejbližším možném náhradním termínu. Vzhledem k informacím uvedeným výše hodnotím práci stupněm F s počtem bodů 45 a nedoporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
F
Body
45

Posudek oponenta

Macháň, Ladislav

Cílem bakalářské práce bylo navrhnout a realizovat digitální zvukové efekty pro hudební nástroje pomocí obvodu FPGA. Převod analogového signálu na digitální a zpět měl být realizován pomocí obvodu PCM3002 od firmy Texas Instruments. Student v teoretickém úvodu práce popisuje základní zvukové efekty a diskutuje rozdíl mezi jejich analogovým a digitálním provedením. Dále se v práci věnuje problematice převodu analogového signálu na digitální a digitálního na analogový s ohledem na zpracování audiosignálu. Návrhu praktického řešení se věnuje kapitola 3, ve které student popisuje, že se navržené zařízení skládá z vývojové desky s obvodem FPGA a vlastní desky, na které je osazen signálový převodník. Studentovi se bohužel nepodařilo zprovoznit desku se signálovým převodníkem a veškeré praktické výstupy práce jsou realizovány pouze na úrovni simulací z vývojového prostředí XILINX. Oceňuji studentovu snahu vytvořit v krátkém čase náhradní zapojení v podobě univerzální DPS osazené průmyslovým převodníkem AD a DA. Bohužel se nepodařilo zprovoznit ani tuto desku. Díky těmto nedostatkům se nepodařilo naplnit požadavky kladené v zadání bakalářské práce, což považuji za hrubý nedostatek. Text práce je logicky členěný, s občas se vyskytujícími překlepy, či neobratnou větnou stavbou. Práce jako celek působí velmi pečlivě. Student pracoval s odbornou literaturou výhradně v elektronické podobě. Zde mám připomínku k teoretickému úvodu, kde jsem očekával větší množství odkazů na literaturu. Text teoretického úvodu, týkající se popisu efektů, působí místy velmi obecným dojmem a nastudování většího množství literatury by zde napomohlo větší odbornosti. Domnívám se, že student během řešení bakalářské práce odvedl velký kus práce. Díky nefunkčnímu výstupu, který měl realizovat alespoň tři typy hudebních efektů, bohužel nesplnil zadání práce. Ač nerad, musím díky tomu hodnotit stupněm F – 48 bodů. Protože jsem přesvědčen, že je student schopen práci v relativně krátké době dokončit, doporučuji zvážit zkušební komisi možnost doplnění výstupů práce a opakování obhajoby v nejbližším možném náhradním termínu.

Navrhovaná známka
F
Body
48

Otázky

eVSKP id 54748