DOKOUPIL, J. Laditelný kmitočtový filtr pro laboratorní účely [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Friedl, Martin

Student Jakub Dokoupil ve své práci provedl rešerši kmitočtových filtrů. Zabýval se jejich dělením a blíže se zaměřil na univerzální filtry 2. řádu a možnostmi jejich řízení. Na základě tohoto studia navrhl vlastní uspořádání digitálně řízeného kmitočtového filtru. V závěru práce pak uvádí navrženou a osazenou desku plošného spoje, včetně funkčního řídícího programu. Vlastní kmitočtový filtr se studentovi bohužel nepodařilo oživit. Přesto doporučuji práci k obhajobě. V práci student postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů pak samostatně a s potřebnou iniciativou. Uvedená práce je sepsána přehledně a je kromě několika obrázků na dobré grafické úrovni.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Roubal, Zdeněk

Předložená práce si kladla za cíl vytvořit laditelný kmitočtový filtr pro laboratorní účely. Po formální stránce student nedodržuje psaní proměnných kurzívou a používá nevhodně v rovnicích hvězdičku pro znak násobení. Většina obrázků je převzatá, a to v malém rozlišení, což stěžuje případnému čtenáři jejich interpretaci. Mezní kmitočet filtru a OZ je zde nevhodně značen velkým písmenem "F", což není v literatuře obvyklé. Student vůbec neřeší typ použité aproximaci filtru, takže se lze jen domnívat, že použil aproximaci Butterworth. Navrhl hodnoty součástek univerzálního filtru podle výpočtu a návrh ověřil v simulátoru Pspice. Pro řízení použil rezistorovou síť v D/A převodníku, aby dosáhl požadované šířky pásma. U realizace ovšem zvolil špatné napájení OZ OPA355. Pravděpodobně nevhodný návrh DPS vedl k problémům se stabilitou navrženého zapojení filtru. Ovládání digitální části a funkce menu jsou funkční, jak jsem se přesvědčil na vytvořeném prototypu. Realizace prototypu viditelně zabrala studentovy značné množství času,u výsledku jsou u studenta patrné malý zkušenosti s návrhem tak složitého A/D zařízení.

Navrhovaná známka
D
Body
65

Otázky

eVSKP id 95090