PAULOVICS, P. Ovládací a měřicí jednotka pro generátory plazmatu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Pan Petr Paulovics prokázal při řešení diplomové práce samostatnost a iniciativu. Sám vyhledal potřebné množství literatury, v níž se velmi dobře orientoval. Po nastudování možností buzení dielektrických bariérových výbojů s koplanárním uspořádáním elektrod navrhl řídicí a měřicí jednotku vybavenou HMI displejem. Nad rámec zadání navrhl také silovou část, kterou vylepšil a zdokonalil. Všechny kroky a postupy dokázal velmi dobře podchytit v textové části, jež vykazuje potřebnou jazykovou i grafickou úroveň. Navrhovaná řešení, postupy a inovace pravidelně konzultoval. Všechny stanovené termíny byly dodrženy. Výsledkem práce je sestavení funkčního prototypu, na němž byla ověřena správnost návrhu a proměřeny základní parametry. Sestavený prototyp bude dále sloužit k realizaci experimentů v rámci aplikačního výzkumu v oblasti plazmových úprav. Za velký přínos považuji možnost snadného přepínání pracovního kmitočtu a monitorování provozních parametrů. Zadání diplomové práce bylo splněno a doporučuji ji k obhajobě.
V rámci posuzované práce měla být navržena koncepce měřicí a ovládací jednotky pro generátory plazmatu řízené mikrokontrolérem a mělo být vytvořeno základní programové vybavení pro ovládání této jednotky prostřednictvím HMI displeje. Bylo vyžadováno uchování naměřených dat a řízení proudovou smyčkou 4-20 mA. Zadání práce je středně náročné a poskytovalo jistou variabilitu možných řešení. Předložená diplomová práce má 69 číslovaných stran a 13 stran příloh, kde je technická dokumentace jednotlivých části. Je použito 31 odkazů, které jsou citovány především v první části práce. Teoretický úvod je ve dvou kapitolách, které zabírají zhruba polovinu práce. Potřebná problematika je zde zpracována s dostatečnou pozorností a je rovnoměrně rozdělena mezi jednotlivé části řešení diplomového úkolu. Je zde uveden přehled fyzikálních vlastností výboje s dielektrickou bariérou, jsou zde popsány vlastnosti potřebných analogových a digitálních obvodů a možnosti jejich vzájemného propojení a komunikace. Je zde také proveden rozbor vlastností mikrokontrolérů vhodných pro konstrukci zařízení. Koncepce celého zařízení tedy byla navržena na základě podrobného studia problematiky. Pro řešení zadaného úkolu byly použity výhodné kombinace standardních integrovaných obvodů a dle mého názoru je zvolené řešení optimální. Všechny části navrženého zařízení byly realizovány a byla ověřena správná činnost sestaveného zařízení jako celku. Zde oceňuji velmi široký záběr diplomanta a také potřebnou trpělivost, kterou řešení úkolu od návrhu zařízení až po jeho testování v praktickém provozu vyžadovalo. Text práce je zpracován pečlivě a grafické provedení práce je velmi dobré. Drobná opomenutí se vyskytují v malé míře a jen zřídka jsou použity neobratné formulace. Je ale používáno slovo plazma v ženském rodě, což je vžité označení pro plazmu krevní. Dle zvyklostí se pro označení směsi nabitých části používá slovo plazma v rodě středním. Zadání práce bylo v plném rozsahu splněno a do jisté míry překročeno velmi užitečnou úpravou výkonové části generátoru plazmatu. Pan Ing. Petr Paulovics tak prokázal, že je schopen samostatně vyřešit zadání technického charakteru. Práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 135194