KOVAŘÍKOVÁ, P. WOOX [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Havliš, Karel

Práce se snaží o široké a komplexní zpracování a nabízí množství motivů řešení. Navržená urbanistická struktura a architektonické zpracování vybraných motivů řešení jsou v zásadě dobře zvolené a přijatelně presentované. Práce by mohla více pracovat s původním industriálním charakterem místa.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování B 85 Nerozhodné začátky nahradila Petra pracovitým a svědomitým přístupem v průběhu další části a při dokončení práce.
Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Weiss, Jan

Autorka se s poměrně složitým zadáním vypořádala se ctí, drobné nedostatky převážně provozního charakteru i mírná naivita plně odpovídají absolventovi školy architektury. Za vyzdvihnutí stojí zvolené téma, které je více než aktuální (osobní vazba; oslovení lokální firmy navazující na tradici místního textilního průmyslu; využití brownfields; mix funkcí; atd.).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Urbanistické řešení vychází z důkladné analýzy a znalosti místních poměrů. Charakter místa je zachován, pragmaticky jsou navrženy budovy ke zbourání / rekonstrukci a citlivě doplněny nové. Výjimečnost v rámci struktury města je podtržena rozmanitostí navržené náplně, která se odráží do hmotového uspořádání jednotlivých budov. Není přitom zapomenuto ani na dostatek relaxačních ploch, které potenciál místa využívají již dnes (lokální festivaly apod.). Zajímavým momentem, který potvrzuje genius loci, je zachování štítových zdí zchátralé fabriky, do kterých jsou vestavěny startovací byty. Zahrnutí úmyslu vybudovat lanovku do Lázní Jeseník (v souladu s platným územním plánem města) považuji za diskutabilní (především vhodnost umístění nástupní stanice).
Architektonické řešení B Architektonické řešení jednotlivých objektů odpovídá navržené náplni. Užití historicky osvědčených pilových střech u výrobního objektu je autentické a potvrzuje charakter místa. U dvojpodlažních domů určených k bydlení by stála za zvážení náhrada za řadové rodinné domy, které by myslím lépe zhodnotily možnosti místa (žádné společné prostory, atraktivita, zahrádka ke každému domu) a zároveň by navazovaly na osvědčený model tzv. dělnických domků.
Provozní řešení B Zachování jediného dopravního napojení je logické vzhledem k umístění areálu v rámci města (soutok dvou řek) a předpokládám, že by bylo k uvažované náplni jednotlivých objektů dostatečné. Pěší propojení východo-západním směrem pomocí nové lávky je logické a s ohledem na pestrost využití opodstatněné. Zásobování výroby nepůsobí zcela přesvědčivě, ale předpokládám, že autorka toto řešení s firmou WOOX konzultovala. Navržené řešení dopravy v klidu se jeví jako podhodnocené. Budoucí zaměstnanci výroby i ostatních provozů by vzhledem k charakteru oblasti byli nejen z řad místních a v tomto případě myslím nelze spoléhat pouze na regionální hromadnou dopravu. Dispoziční řešení jednotlivých objektů je přehledné. Zarážející je pochybná vazba šaten a hygienického zázemí výrobního objektu i počet skříněk v šatnách, který neodpovídá uváděné kapacitě zaměstnanců. U objektů určených k bydlení lze spatřit drobné paradoxy (byt 2+kk - vstup na zahradu z ložnice; byt 3+kk - velké ložnice vs. malé hygienické a skladovací zázemí; absence dělících konstrukcí mezi zahradami).
Technicko konstrukční řešení B Konstrukční řešení všech objektů je navrženo srozumitelně a adekvátně k jejich účelu. Příjemně působí snaha autorky o “soudobé řešení” z hlediska nakládání s energiemi, ať už jde o hospodaření s dešťovou vodou, “zelené” střechy, využití zemní energie či fotovoltaiky. Zeleň v interiéru multifunkční haly je zajímavý motiv, který by ale v praxi znamenal značné náklady na provoz (závlahu, atd.).
Formální úroveň A Posuzované paré A3 má příjemnou grafiku, je zpracováno přehledně a působí konzistentně ve všech dílčích částech. Záběry perspektivních zobrazení jsou zvoleny vhodně a je z nich dostatečně patrné prostorové řešení návrhu vč. interiérů (dokáží návrh „prodat“ – nedílná součást profese architekta). Umístění Návrhu na poslední strany obsáhlého sešitu je v praxi nemyslitelné, nicméně pravdivě prezentuje průběh zpracování diplomního projektu.
Navrhovaná známka
B
Body
84

Otázky

eVSKP id 116208