HACEK, S. Výpočtová simulace válcování v kalibru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Petruška, Jindřich

Předložená práce se zabývá vlivem různých úrovní výpočtových modelů na výsledky simulace válcování v kalibru z hlediska napjatosti, deformace a možnosti vzniku tvárného lomu. Konkrétně je modelován průchod dvěma po sobě následujícími kalibry, které přetvářejí původně čtverhranný průřez polotovaru do kruhového profilu. Využívá se jednak plný prostorový model a dále zjednodušený prostorový model tenké příčné vrstvy materiálu, jejíž tloušťka je při průchodu kalibrem modifikována okrajovými podmínkami. Diplomant pracoval po celou dobu řešení příkladným způsobem a dosažené výsledky umožnily například kvantifikovat vliv zanedbání smykových složek napjatosti a přetvoření u zjednodušených modelů na predikci poškození polotovaru. Předložený text diplomové práce je napsán v anglickém jazyce, nicméně v některých částech je málo srozumitelný a zatížený chybami. Souhrnně je možno konstatovat, že diplomant splnil zadání v celém rozsahu na velmi dobré úrovni.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Šebek, František

Student vypracoval obsáhlou diplomovou práci zabývající se válcováním v kalibru za tepla. V rešeršní části velmi podrobně rozebral analytické řešení pro válcování v kalibru. Zabýval se matematickým popisem chování materiálu a použitou metodou řešení, tedy explicitní formulací metody konečných prvků, kde jsou ale rovnice (4.6), (4.17), (4.19), (5.2) a (5.3) špatně. Následuje rozbor článku, ze kterého práce vychází a také popis provedeného experimentu a využité teorie fotoelasticimetrie. Uvažovaný článek pracuje pouze s tenkou vrstvou materiálu, stejně jako experiment, kdežto závěrečná práce obsahuje mimo jiné i plný třírozměrný model. Text obsahuje nezanedbatelné množství překlepů a opakujících se slov, jako "pushed into into the", "chapter dealt dealt with" a další. Student se odkazuje na obrázek 3.3.3, přičemž takový v práci není. Na některé obrázky, jako 7.3 nebo 7.4, se práce naopak neodkazuje vůbec. K obtížné orientaci přispívá i nelogické řazení obrázků, kdy se například text práce odkazujete nejdříve na obrázek 3.8 a až později na obrázek 3.7, který se však v práci objevuje dříve. Ačkoli jsou okrajové podmínky v obrázcích 7.11, 7.12 a 7.16 zaznačeny špatně, tak dle výsledků byly v modelech aplikovány správně. V obrázcích 8.17 až 8.23 je uvedena chybná jednotka. Někde je v práci použita desetinná čárka, jinde tečka. V záhlaví se objevuje BIBLIOGRAPHY i pro kapitoly seznamu zkratek, symbolů a příloh. Práce je jinak na dobré odborné úrovni, takže ji doporučuji k obhajobě a hodnotím dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 124362