GABLECH, I. Polovodičové senzory plynů na bázi oxidu ciničitého [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Prášek, Jan

Předmětem diplomové práce byla oblast polovodičových senzorů plynů na bázi oxidu ciničitého. V teoretické části práce student prokázal schopnost pracovat s literaturou, ze které vybral a zpracoval nejpodstatnější části, které následně využil při zpracovávání praktické části práce. Tu představoval návrh a výrobu nové koncepce senzoru plynů, která v sobě zahrnovala využití několika mikroelektronických technik, včetně technologie tlustých vrstev, LTCC a fotolitografie, které si student během řešení práce dobře osvojil. Na základě literární rešerše student navrhl modifikaci aktivní vrstvy senzoru uhlíkovými nanotrubicemi. Vyrobené senzory student proměřil na přítomnost isobutanu. Výsledky přehledně vyhodnotil a následně učinil závěry o účincích vlivu modifikace na výsledné vlastnosti senzoru. Student Imrich Gablech přistupoval po celou dobu k práci na diplomovém projektu zodpovědně a účastnil se schůzek v předem dohodnutých termínech. Věnoval se řádně studiu jím vybrané i vedoucím doporučené literatury a přicházel samostatně s návrhy řešení situací a problémů. Závěrečné zpracování a sepsání výsledků proběhlo s dostatečným předstihem. K formálnímu zpracování práce rovněž nemám téměř žádné výhrady. Kvalitu práce rovněž podtrhuje fakt, že výsledky práce již byly postupně publikovány na dvou konferencích. Věřím, že celková kvalita práce je vysoká a že bude přínosem pro další rozvoj Laboratoře mikrosenzorů a nanotechnologií. S ohledem na uvedené skutečnosti navrhuji hodnocení A 97b.

Navrhovaná známka
A
Body
97

Posudek oponenta

Pytlíček, Zdeněk

Předmětem diplomové práce pana Gablecha jsou polovodičové senzory plynů na bázi oxidu cíničitého. Dle zadání se měl student seznámit s problematikou senzorů plynů, jejich výrobou a testování se zaměřením na senzory s SnO2 aktivní vrstvou. Měly být zjištěny možnosti jejich modifikací pro dosažení vyšší citlivosti a selektivity. Na základě získaných znalostí měl student vyrobit vlastní funkční vzorek a porovnat jeho parametry s obdobnými senzory. V teoretické části práce student nejprve uvádí několik základních principů fungování senzorů plynů a poté uvádí obecné parametry senzorů. Tato část je na diplomovou práci příliš obecná a lépe by bylo věnovat se v teoretickém úvodu problematice ze zadání, tedy senzorům plynů s příslušnou aktivní vrstvou a uvést zde přehled používaných modifikací a technologií. Praktická část je provedena v souladu se zadáním a dokládá, že se student dobře seznámil s potřebnými postupy pro výrobu senzorů a zvládl realizaci funkčních vzorků. Část zabývající se charakterizací by bylo vhodné provést na více funkčních vzorcích a statisticky porovnat. I tak student prokázal dobré znalosti z oblasti testování a charakterizace senzorů plynů. Co však v práci chybí vzhledem k zadání je porovnání získaných parametrů s dalšími senzory uváděnými v literatuře. V závěru mohl být uveden návrh dalšího postupu práce na této problematice. Po formální stránce je práce na velice dobré úrovni a až na pár výjimek dobře čtivá. Vyskytuje se zde jen pár nedostatků jako chybějící jednotka v tabulce na straně 42, horší kvalita obrázků na stránkách 7, 8 a 12. Dále na straně 15 prochází šipka legendou grafu a na straně 33 by měla být kalibrační křivka proložena. Občas jsou zde zamíchány různé typy fontů např. procenta na straně 28. Výčet použité literatury mohl být více zaměřen na modifikace senzorů s SnO2 vrstvou. Svými výsledky práce přispívá k rozšíření poznatků o využití techniky spray coating při výrobě aktivních vrstev senzorů plynů. Vzhledem k uvedenému shledávám práci za vyhovující s doporučením k obhajobě a klasifikuji ji hodnocením B 81b.

Navrhovaná známka
B
Body
81

Otázky

eVSKP id 74240