SEDLAŘÍK, M. Návrh a konstrukce magnetorqueru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.
Předložená diplomová práce pana Sedlaříka se zabývá návrhem a konstrukcí magnetorqueru. Práce byla řešena ve spolupráci firmou TRL Space Systems s.r.o., která měla požadavek na funkční model magnetorqeru, který sice není určen do vesmíru, ale má srovnatelné parametry, jako komerční magnetorquery. Diplomat se v úvodních kapitolách zabývá nezbytnou teorií, která slouží jako stavební kámen, stěžejní, praktické části práce, kde navrhuje svůj vlastní systém i s programovým vybavením. Praktická část obsahuje výpočty pro návrh momentových cívek, které jsou nejdůležitější pro správný provoz v daných podmínkách. Jsou navrženy dvě varianty, a to pro provoz v pozemských podmínkách a pro provoz na CubeSatu na oběžné dráze. Neméně důležitou částí je návrh řídící elektroniky, která je postavena na mikroprocesoru ARM-Cortex-M3 a obsahuje potřebný firmware, který diplomant vyvinul. Poslední částí je pak ovládací rozhraní, které dokáže celý magnetorquer řídit a získávat data ze senzorů, které se nachází na hlavní desce. Funkčnost navrženého magnetorqueru student ověřil na svém přípravku a vodní hladině, což je jedno z možných a přijatelných řešení v gravitačním poli země. Diplomant přistoupil k dané problematice se zájmem, pracoval téměř samostatně a pravidelně využíval konzultací, jak mých, tak Ing. Havlíčka, který byl jeho konzultantem z firmy TRL Space Systems s.r.o.. Tyto konzultace pan Sedlařík vedl konstruktivně a přicházel vždy připraven a s návrhy vlastních postupů a nápadů. Oba hodnotíme práci jako velice zdařilou, jak po odborné i praktické stránce. Přínos práce spočívá ve fyzickém modelu zařízení, které má obdobné parametry, jako komerční magnetorquery a algoritmu řízení cívek, jenž je stěžejní. Na tomto open hardware řešení se pak dají provádět různé zkoušky a optimalizace pro budoucí vývoj a úpravy, které TRL plánuje. Cíle práce byly splněny v plné míře a vzhledem k výše uvedenému navrhuji práci hodnotit stupněm A
Předložená diplomová práce se zabývala návrhem a konstrukcí magnetorqueru na základě námětu od firmy TRL Space Systems s.r.o. Teoretická část práce detailně popisuje magnetorquery od jejich funkce až po základní rozdělení. 2. kapitola se pak věnuje popisu cubesatů. V praktické části student podrobně popisuje návrh a zrealizování vlastního magnetorqueru. Samostatná kapitola je věnována návrh momentových cívek, která byla doplněna také o numerické simulace. Výsledkem práce je magnetorquer s podobnými parametry jako komerční zařízení. Práce je jak po formální, tak i po odborné stránce na vysoké úrovni. K práci mám jen drobnou připomínku. Značky fyzikálních veličin se v práci mění. Například m je magnetický dipólový moment (1.1), poté zase m vyjadřuje hmotnost (2.1). Bylo by vhodné používat stále stejné označení. Tyto mírné nedostatky výrazně nesnižují kvalitu práce, a proto ji doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 142454