VÁŇA, T. Biometrické rozpoznání živosti prstu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.
Diplomová práce pojednává o problematice rozpoznání živosti prstu v biometrických bezpečnostních systémech. Teoretická část práce nejprve seznamuje s problematikou daktyloskopie obecně, a dále se věnuje spíše hardwarovým a softwarovým metodám rozpoznání živosti. Z praktické části je zřejmé, že student odvedl velké množství práce. Ve čtyřech následujících kapitolách jsou popsány způsoby předzpracování obrazu, hledání a analýza vhodných příznaků pro rozpoznání falešného otisku, klasifikace otisků pomocí neuronových sítí, statistické zhodnocení úspěšnosti klasifikace na rozsáhlé databázi pravých i falešných otisků a porovnání s dalšími publikovanými softwarovými metodami klasifikace. Při každé konzultaci byl vidět veliký posun kupředu, student prokazoval značnou míru samostatnosti, ale i schopnosti spolupracovat. Při řešení problémů by iniciativní a je zřejmé že se v problematice dobře orientuje. Z formálního hlediska je práce také kvalitní.
Student nastudoval a popsal problematiku detekce živosti prstu a to jak po hardwarové, tak softwarové stránce. Navrhl vlastní přístup softwarové detekce využívající extrakce 16 různých příznaků a dopředné neuronové sítě. Síť natrénoval pro tři různé typy snímačů používaných v databázi LivDet 2009 a následně otestoval. Dosažené výsledky porovnal s ostatními autory. Zadání diplomové práce tak považuji za splněné v celém rozsahu. Po formální stránce je práce na výborné úrovni. Po odborné stránce také nemám co vytknout. Práce obsahuje veškeré náležitosti. Ze srovnání dosažených výsledků ze zahraničními autory vyplývá, že u dvou ze tří typů snímačů navržený algoritmus dosahuje jednoznačně nejlepších výsledků. Práci považuji za velmi kvalitní a hodnotím ji stupněm výborně / A.
eVSKP id 84458