KAŇOVSKÝ, J. Energetické systémy v moderní výstavbě [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.
Úroveň předložené diplomové práce je velmi nízká. V celé práci se vyskytuje řada faktických nepřesností. Autor se v teoretické části pokusil popsat energetické zdroje využívané v hybridních systémech, ale i v samotném technickém popisu principů těchto zdrojů se vyskytují závažné nedostatky. Praktická část práce byla zaměřena na vyhodnocení a optimalizaci provozu hybridního systému s OZE. Konstatuji, že analýza provozních datových podkladů je provedena ledabyle a obsahuje několik nepřesností. Domnívám se, že v tomto ohledu lze říci, že práce s datovými soubory je u autora na nízké úrovni. Samotné závěry práce nejsou podloženy důkladnou a korektní analýzou provozních dat, lze je tedy považovat pouze za orientační. Celkově hodnotím práci jako podprůměrnou, se značným počtem gramatických a didaktických chyb, ale i přes tyto skutečnosti doporučuji práci k obhajobě.
Student zpracovával diplomovou práci na téma „Energetické systémy v moderní výstavbě“. Úvodní část práce se zabývá problematikou energetických potřeb u moderních staveb a přebírá informace z internetových stránek „TZB info“. Další část práce popisuje zdroje a hybridní energetické systémy použitelné pro krytí energetických potřeb moderních staveb. Tato kapitola obsahuje několik závažných faktických chyb (viz. otázky oponenta). Hlavní část práce by měla být věnována návrhu energetického systému s využitím OZE, přičemž má být kladen důraz na maximalizaci využití vyrobené energie v místě. Tuto část hodnotím jako splněnou pouze částečně. Student navrhl systém, který bude funkční, ale není zřejmé, jak bude zajištěno maximální využití vyrobené energie. V návrhu je pracováno pouze s předpokladem roční spotřeby domu 3942 kWh/rok. Dále je uvažována průměrná denní spotřeba 10 kWh/den, což neodpovídá uvedené roční spotřebě. Návrh kapacity akumulátorů (str. 44) je nesprávný a uvažuje 100% vybití akumulátorů, což se v praxi nedělá. Přiložené soubory obsahují tabulky v programu Excel, ale při zpracování celkové energie bylo použito nesprávných hodnot, kdy pyranometr v noci měřil zápornou hodnotu (zřejmě vlivem chyby měření). Následně je uvažována záporná energie, což nedává smysl a má vliv na zpracování. Zřejmě proto vychází provozní účinnost dle „Figure 5-1“ (str. 55) menší při větší hodnotě agregované energie, přestože dle mého názoru by tomu mělo být naopak. Dále chybí v příloze označení některých použitých veličin, obdobně je tomu v předložené práci. Celkové zpracování v přílohách hodnotím jako nesrozumitelné a matoucí. Práce dále obsahuje velké množství gramatických a formálních chyb. Chybí seznam použitých veličin. Část obrázků je označovaná jako „obrázek“ část jako „figure“. Jako oddělovač desetinných míst je použita jak desetinná čárka, tak tečka, což je matoucí. Pro větrnou elektrárnu je nevhodně použita zkratka VE, místo VtE. Tabulka na str. 57 je neúplná. Některé obrázky a tabulky jsou ve velmi špatné kvalitě a zjevně převzaté bez uvedení zdroje (str. 42, 46, 48) Přes uvedené výtky práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm E – 50b.
eVSKP id 84957