SZABÓ, M. Opravárenská stanice pro BGA, PLCC, QFP, SOP a další SMD komponenty [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
Student Michal Szabó se ve své práci zabývá návrhem nové elektroniky a koncepce stávající opravárenské stanice. V první kapitole důkladně popisuje problematiku pájení. Následně podrobně a velice zdařile popisuje samotné řešení bakalářské práce. Ve své práci vybral nové pájecí a odpájecí nástroje, navrhl a zrealizoval novou elektroniku, navrhl algoritmus řídícího programu. Student v práci postupoval samostatně, řešení projektu se aktivně věnoval a pravidelně je konzultoval. Při realizaci ale narazil na několik problémů, u kterých deska plošných spojů shořela, a přístroj nestihl dokončit. Nová deska plošných spojů již je ve výrobě a projekt dodatečně dokončí. Po formální stránce, práce je vypracovaná výborně. I když při oživování přístroje deska plošných spojů byla zničena, student během řešení projektu odvedl velmi kvalitní práci, což je patrné i z kvality odevzdaného dokumentu.
Student Michal Szabó v úvodní teoretické kapitole bakalářské práce rozebírá podmínky správného pájení a způsoby jejich dosažení. Jsou popsány důležité parametry ovlivňující kvalitu pájeného spoje - přesnost nastavení teploty, dodržení času pájení a použití potřebného tavidla. U ručního pájení se rozebírá varianta bez zpětné vazby a regulace teploty s výhodnějším použitím zpětnovazební regulace využívajícím termočlánek. Následně od kapitoly číslo tři podroběn popisuje úpravu dosavadní páječky, přičemž navrhuje kompletně novou řidící i výkonou elektroniku. Je vybrán výhodně displej s lepší čitelností a kontrastem při osvětlení než běžné typy. U desky plošných spojů je kvalitně proveden návrh i provedení. Pro řízení je vybrána platforma Arduino. Následuje podrobný popis celkového oživování navržené elektroniky, který zatím nedopadl úspěšně. I přes problémy a obtíže se kterými se student setkal lze konstatoval že získal potřebné znalosti s návrhem elektroniky a praktických postupů při řešení problémů. Podle sdělení vedoucího je již ve výrobě finální deska elektroniky, která odstraňuje zjištěné nedostatky. Z aktivity studenta se domnívám že se podaří pájecí stanici dát do funkčního stavu. Použitá literatura má nadstandartní rozsah a obsahuje i zahraniční zdroje. Po formální stránce nemám námitek. Práci doporučuji k obhajobě a dávám 85 bodů.
eVSKP id 119447