SPAČEK, M. Porovnání pájek pro výkonové moduly [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Hejátková, Edita

Téma bakalářské práce bylo odvozeno od aktuálních problémů při pájení dílů ve firmě Semikron s.r.o.. Náročnost zadání byla nastavena podle časových, finančních a kapacitních limitů řešitele a podniku. Pan Marek Spaček přistupoval k řešení samostatně a průběžně předkládal výsledky testů ke konzultaci v maximálním rozsahu. Přestože kapacita podniku nepostačovala pro splnění zadání, student individuálně řešil kapacitu na externím pracovišti (MTF STU v Trnava) a zpracoval postup pro broušení řezů (výbrusy). Plnění zadání hodnotím jako výborné a v mnoha ohledech nad rámec rozsahu i když někdy v časovém stresu. Přestože je v řešené problematice ještě mnouho otevřených otázek je žádoucí, aby student pokračoval v testech a připravil finální zprávu pro možné schválení nového pájecího materiálu.

Navrhovaná známka
A
Body
93

Posudek oponenta

Boušek, Jaroslav

Cílem posuzované bakalářské práce bylo vyhodnocení pájení substrátu DBC výkonového modulu IGBT na jeho základovou desku s použitím konvenční bezolovnaté pájky a porovnání s vysoko-spolehlivostní pájkou firmy Henkel. Práce byla řešena pro potřeby společnosti SEMIKRON - z tohoto důvodu je psána v angličtině. Zadání projektu, odborně i časově náročné, bylo splněno. Předložená bakalářská práce má 41 stran včetně seznamu literatury a je zde 13 citovaných pramenů. Text práce je dobře strukturovaný a srozumitelný, členění kapitol je logické. Po krátkém úvodu je v kapitole “1 POWER SEMICONDUCTOR MODULES“ podrobně rozebrána filosofie pouzdření výkonových součástek a modulů a následně jsou v kapitole “2 SOLDER JOINT QUALITY ASSESSMENT“ shrnuty metody pro testování kvality jejich pájených spojů. Těžiště práce je v kapitole “3 TESTING THE NEW SOLDER“ na stranách 20 až 38, kde jsou také podrobně popsány použité postupy měření a vyhodnocování a uvedeny výsledky testů. Metody použité k testování byly vybrány optimálně a s ohledem na možnosti pracoviště. Pouze metalografické výbrusy byly po neúspěšných pokusech provedeny na MTF STU v Trnavě. Předložená bakalářská práce velmi dobře ukazuje, jakým způsobem lze posouzení obou pájek provést. Dle mého názoru je však pro spolehlivé posouzení počet vzorků malý a počet provedených testů nedostatečný. V práci je jen minimum překlepů a neobratných formulací. Konečné verzi práce však měla být věnována větší pozornost - na několika místech v práci (str. 4, 5, 36 ) je v textu tučným písmem vytištěno návěští “ Chyba! Nenašiel sa žiaden zdroj odkazov“. Vypracování předložené bakalářské práce bezpochyby vyžadovalo hodně času a tvůrčího úsilí. Pan Spaček dokázal zpracovat poměrně rozsáhlou problematiku, vybrat správné diagnostické postupy a po zhodnocení výsledků obě pájky vzájemně porovnat. Výše popsané formální nedostatky odbornou úroveň práce významně nesnižují. Bakalářskou práci Marka Spačka doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 85945