KUBÍČEK, R. Komunikační hardware pro I4.0 Barman [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Kaczmarczyk, Václav

Ve své závěrečné práci se student zabýval problematikou vývoje komunikačního interface pro výrobní buňky testbedu inteligentní továrny. Práci lze rozdělit na dvě části. V té první student popisuje vývoj hardware, a to jak po teoretické stránce, tak po stránce praktické. K této části nemám z hlediska splnění zadání žádné výhrady. Jako vedoucí mohu říci, že vývoj takto komplexního hardware byl velmi časově náročný. Samotná deska prošla několika revizemi a studentovi se podařilo vytvořit opravdu použitelné zařízení. Druhým velkým celkem práce je popis části softwarové. Hned v úvodu této kapitoly jsou zmíněny možnosti meziprocesové komunikace v systému Linux. V úvodu je zběžně zmíněna mezi jinými soketová komunikace. V detailnějším popisu se ji student elegantně vyhnul a využil tak dle mně ne zcela šťastně MQTT protokol. Rovněž v popisu formátů dat se omezil na textové soubory a zcela se vyhnul jiným typům souborů, případně nějaké generalizaci na textově a binárně orientované protokoly. Po formální stránce je práce na průměrné úrovni, v práci se vyskytují občasné gramatické chyby. U některých převzatých materiálů chybí citace. Textová část má 43 stran. Student pracoval velmi samostatně. Bohužel musím říci, že bych si představoval častější konzultace a efektivnější řízení směru vypracování, zejména s blížícím se odevzdáním práce. Bohužel k nim nedošlo, student se proaktivně neozýval a je to škoda, neboť s jiným přístupem by se objem výtek zcela jistě podařil minimalizovat.

Navrhovaná známka
B
Body
83

Posudek oponenta

Streit, Jakub

Práce se zabývá návrhem komunikační brány autonomních výrobních buněk pro testbed Industry 4.0 Barman. V první kapitole je stručně popsán zmíněný testbed. Druhý bod zadání požaduje definování požadavků na komunikační rozhraní a protokol pro distribuované řízení. V kapitole 5.5 je popsána komunikace s navrženým zařízením pomocí Modbus TCP. Definice požadavků a rešerše chybí. Kapitola 2 popisuje návrh zařízení. Kapitoly 3 a 4 se zabývají realizací a oživováním. Softwarové vybavení je uvedeno v kapitole 5. Samotná diplomová práce se dá považovat za stručnou dokumentaci. Textová část práce je spíše podprůměrná. Délka práce od úvodu po závěr je 43 stran, přičemž doporučené minimum je 50 stran. Nezanedbatelná část textu je přitom víceméně zbytečná, například celá strana 12, pojednávající o NFC, je pro další práci irelevantní. Naopak v práci chybí některé podstatné informace z pohledu dokumentace navrženého zařízení. Příkladem budiž seznam konfiguračních parametrů pro adaptér hardwarových periférií pro komunikaci přes Modbus TCP. Po formální stránce práce splňuje všechny náležitosti. Nicméně vyskytuje se v ní nemalé množství překlepů a občasné problémy s interpunkcí. Závažnější jsou vícečetné odkazy na nesprávné obrázky. K některým údajům v práci není uveden zdroj, jmenovitě například tabulka 1 Parametry PoE, nebo popis komunikace s LED APA102. Vytvořený software je sice funkční, ale zasloužil by si optimalizaci. Použití MQTT pro komunikaci mezi procesy v rámci malého linuxového embeded zařízení je zbytečně komplikované. Mezi základní nástroje pro komunikaci mezi procesy patří kromě zmíněného souboru hlavně signály, sdílená paměť a sockety. Uvedené databáze, MQTT a D-Bus, postavené na některém z výše zmíněných principů, již definují konkrétní formát vyměňovaných dat a spadají tedy do kapitoly 5.3 Formát dat vhodných pro komunikaci mezi procesy. V této kapitole jsou pak uvedeny pouze textové reprezentace dat, přičemž 5.3.1 Čistý text je pouze nadmnožina následujících dvou. Naopak v kapitole naprosto chybí binární formáty, které se sice při vývoji hůře ladí, ale spotřebovávají nesrovnatelně méně hardwarových prostředků. Naopak hardwarový návrh je na velmi dobré úrovni. Veškerou požadovanou funkcionalitu zvládl student realizovat v kompaktním zařízení, zapadajícím do konceptu Barmana. Konektory jsou na rozumných místech. Slot pro mikro SD kartu je přístupný bez nutnosti vyndávat DPS z krabičky, což je velmi užitečná, leč často opomínaná drobnost. Přes nedostatky v textové části práce oceňuji vytvoření dobrého hardwaru a fungujícího softwaru a práci hodnotím D, 64 bodů.

Navrhovaná známka
D
Body
64

Otázky

eVSKP id 126920