DRÄXLER, V. Fotopletysmografie s využitím smartphonu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Hodnocená práce je zaměřena na optimalizaci akvizice fotopletysmogramu (PPG) pomocí chytrého telefonu. Student vypracoval literární rešerši způsobů záznamu a hodnocení PPG signálu a věnoval zvláštní pozornost specifikům zachycení PPG signálu pomocí kamery smartphonu. Znalosti získané literární rešerší pak zúročil při návrhu parametrů PPG křivky, na nichž by bylo možné sledovat změny způsobené vlivem osvětlení, teploty a přítlaku prstů. V této části práci se občas vyskytují irelevantní statě, jakými je například popis kategorií kvality PPG signálu, přestože v práci s kvalitou signálu student nikde nepracuje. V praktické části své práce student navrhl smysluplný měřící protokol a měřením dvanácti dobrovolníků v rozličných experimentálních podmínkách získal dataset PPG záznamů z referenčního zařízení i ze smartphonu. Dále student navrhl sadu skriptů pro předzpracování, filtraci a analýzu získaných dat. Přestože je tato část práce dobře dokumentována, výtku mám k popisu převzatých funkcí z knihoven Pythonu, u nichž student uvádí jen názvy funkcí a jejich knihoven, ale nikde není uvedeno, jak byly nastaveny jejich parametry. Výsledková část práce je rozsáhlá a důkladně dokumentuje morfologické změny v PPG signálu způsobené vlivem experimentálních podmínek. Student dále provedl statistickou analýzu PPG parametrů, u níž oceňuji studentovu snahu shrnout množství dílčích výsledků do vyšších interpretačních celků. V závěru své práce student na základě dosažených výsledků navrhl optimální akviziční protokol pro měření PPG pomocí chytrého telefonu a identifikoval aspekty měření, které mohou být kritické pro dosažení kvalitních PPG záznamů. Tímto přispěl k rozvoji znalostí v oblasti využití chytrých telefonů pro diagnostiku zdravotního stavu. Student využíval dostupné konzultace a systematicky řešil dílčí cíle práce. V druhém termínu vypracování práce student doplnil výtky vedoucího. Zadání bylo splněno v celém rozsahu.
Student se ve své práci zabývá aktuální problematikou snímání PPG pomocí chytrého telefonu a vlivem různých podmínek snímání na kvalitu záznamů. Teoretická část práce je pečlivě zpracována. Byly odstraněny veškeré nedostatky z předchozí verze práce. Dále student navrhl protokol měření a změřil PPG a EKG záznamy u 12 subjektů za různých podmínek. Zde mi chybí pouze model chytrého telefonu, který byl použit, a řádná synchronizace PPG záznamů z chytrého telefonu a referenčního Biopacu. Videa nasnímaná chytrým telefon student zpracoval do podoby PPG záznamů a spolu s referenčními PPG záznamy je filtroval a provedl výpočet parametrů PPG. Student provedl standardizaci dat, což vidím jako možný problém – pokud je udělaná pro každý signál zvlášť, nejsou pak rozdíly ve výchylce mezi signály, i když by měly být vidět (např. měření ve tmě vs. ve světle). V kapitole výsledky oceňuji řadu různých analýz a grafů. Chybí mi zde ale podrobnější interpretace výsledků. V rámci statistického hodnocení rovněž převládají grafy nad textem a stejně jako předchozí kapitola by si i tato zasloužila preciznější interpretaci. Z textu není jasné, jak byla testována normalita dat. Výtku mám také k výběru testů – jedná se zde o párový design, tudíž použití Mann-Whitney U testu a Kruskal-Wallisova testu považuji za nevhodné. S tím pak také souvisí nižší věrohodnost výsledků a diskuze a doporučení pro optimální protokol měření PPG pomocí chytrého telefonu. Z formálního hlediska je práce na dobré úrovni a je dobře strukturovaná. Obsahuje 20 literárních zdrojů, což považuji u DP za hraniční, na druhou stranu se jedná ve valné většině o kvalitní a relevantní vědecké zdroje. Z výše uvedených důvodů hodnotím práci stupněm E a doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 153840