FERDUSOVÁ, H. Syntéza kvantových teček pro in-vivo zobrazování [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Pekárková, Jana

Studentka Helena Ferdusová se věnovala řešení dílčích problémů v rámci výzkumu v Laboratoři mikrosenzorů a nanotechnologií. Studentka splnila dílčí úkoly zadání své diplomové práce velmi dobře. Přehledně zpracovala teoretickou část zabývající se současným stavem přípravy kvantových teček a jejich modifikaci pro využití v in-vivo zobrazování. Při studiu výše zmíněné problematiky předvedla studentka schopnost samostatně zpracovávat odborný text s využitím množství zahraničních vědeckých časopisů a knih. V experimentální práci se věnovala syntéze core a core/shell kvantových teček různých typů, nad rámec své práce syntetizovala kvantové tečky také hydrotermální metodou. V další části své práce studentka studovala toxicitu modifikovaných a nemodifikovaných kvantových teček pomocí MTT testu na buněčné linii HEK 293. Experimenty se ukázaly být časově velmi náročné a bylo potřeba proces mnohokrát opakovat při různých podmínkách, aby se docílilo požadovaných výsledků. Aktivita studentky byla adekvátní práci, do laboratoře docházela pravidelně, sama optimalizovala metody přípravy pro své experimenty, které průběžně konzultovala, a díky tomu vznikly předložené výsledky. Po formální stránce je práce zpracována na velmi dobré úrovni, oproti semestrálnímu projektu došlo k výraznému zlepšení. Struktura i rozsah textu je adekvátní diplomové práci. Grafické zpracování vycházelo z konzultací a předkládá pokud možno účelné zobrazení výsledků pro snadnou orientaci a jasné pochopení. Literatura je nadprůměrná, což odpovídá potřebám projektu, které je tematicky široké a odborně hluboké. Celkovou úroveň práce hodnotím stupněm A a doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Majzlíková, Petra

Studentka Helena Ferdusová se ve své diplomové práci věnovala problematice syntézy ve vodě rozpustných kvantových teček pro in-vivo zobrazování a problematice jejich toxicity. V úvodu teoretické části práce studentka představuje kvantové tečky, popisuje jejich vlastnosti, strukturu, možnosti jejich syntézy a uvádí materiály, které jsou k syntéze kvantových teček využívány. V dalších kapitolách teoretického úvodu pak studentka přehledně shrnuje metody charakterizace kvantových teček, diskutuje jejich toxicitu a uvádí možnost hodnocení toxicity pomocí MTT testu. V experimentální části se studentka věnuje samotné syntéze ve vodě rozpustných kvantových teček na bázi CdSe, CdTe a ZnSe. S využitím čtyř různých prekurzorů (NaHSe, NaHTe, Na2SeO3 a Na2TeO3) a čtyř různých stabilizátorů (GSH, MSA, TGA, MPA) studentka připravila vzorky ve struktuře „core“ (jádro), které pak v dalším kroku modifikovala vrstvou ZnS a připravila tak strukturu „core/shell“ (jádro/obal). Všechny připravené vzorky studentka charakterizovala s využitím fluorescenční spektroskopie, stanovením zeta potenciálu a provedla MTT test pro zhodnocení toxicity jí připravených vzorků kvantových teček. Studentka splnila zadání diplomové práce v plném rozsahu. Výsledky experimentů vhodně prezentuje ve formě grafů a tabulek a vhodně je interpretuje. Práce je celkově na dobré odborné úrovni a je vhodně a přehledně členěna. Formální zpracování práce odpovídá základním typografickým pravidlům a je rovněž na dobré úrovni. Při čtení jsem narazila na několik překlepů nepřesných formulací a neshodu v označení vzorků pod obrázky 16 a 19. Předkládaná práce splňuje zadané požadavky. Vhledem k výše uvedeným skutečnostem ji doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm B 88 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
88

eVSKP id 86976