POHLUDKA, A. Filtrace signálů EEG [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.
Cieľom práce študenta bolo vytvorenie algoritmu pre filtráciu rušenia spôsobeného pohybmi očí a mrkaním (EOG) v signáli EEG. Za účelom získania signálov s takýmto rušením prebehlo vizuálne stimulované meranie v tienenej miestnosti na pracovisku CEITEC. Študent sa na tomto meraní viac krát aktívne zúčastnil. Taktiež sa aktívne podieľal na hľadaní a organizácii dobrovoľníkov. Následne pre takto získané signály vytvoril viacero filtračných algoritmov. Ich účinnosť vhodne testoval namodulovaním signálu EOG na zvody v oblasti zadnej časti hlavy. Takto modulovaný signál následne filtroval a výsledky zhodnotil korelačnou analýzou a vizuálnym porovnaním spektier signálov. Celkovú aktivitu študenta hodnotím veľmi kladne, pravidelne konzultoval slovne, alebo e-mailom, problematike porozumel a dokázal schopnosti samostatnej tvorivej činnosti. Bohužiaľ predložená bakalárska práca nesie znaky urýchleného dokončovania, čo značne devalvuj ináč veľmi dobrú aktivitu študenta. Vzhľadom na vyššie uvedené aspekty hodnotím prácu študenta obstojne C/79 bodov.
Práce je věnována filtraci EEG záznamů. Teoretická část představuje popis různých druhů rušení a artefaktů EEG a metody jejích odstranění s důrazem na odstranění EOG artefaktu. Rešerše je dobře členěna a obsahuje většinu podstatných informací z dané oblasti. V praktické části byly realizovány celkem tři postupy pro odstranění EOG artefaktu ze záznamu EEG. Popis samotné realizace a následného hodnocení výsledků je velmi matoucí a nekonzistentní. Obsahuje mimo jiné také detailní teoretický rozbor jedné z použitých metod. Tato část by se měla objevit již v dřívější kapitole společně s popisem ostatních metod. Očekávala bych mnohem rozsáhlejší testování metod s uvedením velkého množství grafických ukázek průběhů původních EEG, referenčních EOG, odhadu EOG artefaktu a EEG po odstranění EOG artefaktů. Ukázky bohužel zahrnují jen krátkodobé úseky EEG před a po odstranění artefaktu. Rovněž by se v práci měl objevit alespoň jeden graf změny váhových hodnot v průběhu celého procesu, pokud se jedná o adaptivní metodu. V práci chybí informace o tom, jakým způsobem byl proveden výpočet fixních vah použitých při realizaci metody z kapitoly 3.2.1 a také není zdůvodněné nastavení koeficientu rychlosti adaptace na velmi nízkou hodnotu 1,6•10-7. Pro hodnocení kvality odstranění artefaktu student vybral koeficient korelace mezi různými průběhy EEG a EOG, avšak ani z tabulky 4.1 není zcela zřejmé, které záznamy nakonec byly použity a jakých hodnot by měly nabývat jednotlivé koeficienty v případě úspěšného/neúspěšného odstranění artefaktu. Tabulky 4.2 a 4.3 s vypočtenými hodnotami koeficientů nejsou důkladně popsány, proto není zcela jasné, které metody byly tímto způsobem testovány. Jako další způsob reprezentace výsledků bylo správně vybráno zobrazení výkonových spekter EEG před a po odstranění artefaktu. Bylo by však vhodné uvést i spektrum odstraněného EOG artefaktu. Celkový dojem bohužel negativně ovlivňuje i formální stránka. Výraz 'semestrální práce' nebyl v prohlášení přepsán na 'bakalářskou práci'. V textu se objevují odkazy na nesprávné obrázky. Rovněž některé nadpisy k obrázkům nejsou korektní. Četně se objevují neodborné výrazy a anglická terminologie, což je zřejmě způsobené prací s anglickou literaturou. Poslední tři stránky poslední kapitoly obsahují vývojové diagramy a ukázky výkonových spekter, které by mely byt umístěny v odpovídajících místech kapitoly. Z přiložených pečlivě okomentovaných m-souborů je vidět, že student rozumí problematice a že se mu podařilo realizovat poměrně obtížné metody. Avšak vypracování technické zprávy bylo studentem zjevně podceněno a tak práce celkově zanechává nejednoznačný dojem. Přes uvedené nedostatky lze konstatovat splnění zadání. Práci hodnotím stupněm E/58 b.
eVSKP id 84378