KUJÍNKOVÁ, J. Možnosti využití výlisků z plodů aronie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Vespalcová, Milena

Diplomová práce Bc. Jany Kujínkové je zahrnuta do problematiky využití odpadů ze zpracování ovoce. Primárním úkolem posluchačky bylo zjistit, jaké množství anthokyanových barviv je možno ještě získat zpracováním, extrakcí výlisků z aronie. Šťáva z těchto malviček se zpracovává na různé výrobky, výlisky se v současné době převážně kompostují. K zadané práci posluchačka přistupovala odpovědně a svědomitě. Využívala každý okamžik času, který měla výrazně omezený péčí o rodinu. V laboratoři se rychle zapracovala a zvládala všechny potřebné úkony přípravy extraktů a vzorků pro analýzy. Prakticky po celou dobu svých experimentů se potýkala s potížemi přístrojové techniky. Po zpracování a vyhodnocení získaných dat jsem očekávala poněkud větší diskusi a porovnání s literaturou. Rovněž jazyková stránka práce by si zasloužila větší pozornost autorky. Celkově však diplomovou práci posluchačky Jany Kujínkové hodnotím jako přínosnou. Je solidním základem pro další pokračování této tématiky. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou VELMI DOBŘE - B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury B
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Vítová, Eva

Diplomová práce se zabývá možnostmi využití výlisků z plodů aronie (Aronia melanocarpa). Teorie je zpracovaná poměrně stručně, ale správně, bez výrazných překlepů a formálních chyb. Vychází ze 47 celkem kvalitních literárních zdrojů (je zde citována řada časopiseckých vědeckých publikací) a podává ucelený přehled dané problematiky. Vytkla bych jen ne vždy úplně správný způsob citace; zvláště elektronické zdroje jsou nesprávně a nedostatečně citovány. V experimentální části byly zkoumány různé vlivy extrakčních podmínek na obsah vybraných sacharidů a polyfenolických sloučenin ve výliscích aronie. Pro extrakci byla aplikována jednoduchá extrakce a vysokotlaká extrakce (PFE) vodou, etanolem příp. jejich směsí. Zmíněné polyfenolické sloučeniny byly stanoveny pomocí HPLC, anthokyanová barviva pH diferenciální metodou. I k této části mám řadu připomínek: Při popisu experimentů je vhodné používat pasivní formu sloves (bylo uděláno, nikoli udělala jsem). Nedostatečně popsán zisk a přehled všech analyzovaných vzorků. str. 32: Všechny vzorky kromě čisté aroniové šťávy byly ředěny … Jaké jiné vzorky ?? Co je to samotná aroniová šťáva ? Můžete vysvětlit princip stanovení anthokyanových barviv pH diferenciální metodou ? (mělo by být uvedeno v exp. části). Získané výsledky jsou prezentovány formou tabulek a grafů. Výsledky jsou celkem správně interpretovány a stručně diskutovány; závěry práce shrnují zjištěné experimentální poznatky. Celkový dojem z práce mírně snižuje poněkud neodborný způsob vyjadřování (např. formulace … je o něco málo větší …, … propastný rozdíl … apod.) Nicméně i přes uvedené nedostatky práce po stránce obsahové i formální splňuje požadavky na magisterskou diplomovou práci a doporučuji ji k obhajobě, nejvíce oceňuji její možné praktické využití.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Závěry práce a jejich formulace B
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Využití literatury a její citace B
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků C
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Úroveň jazykového zpracování C
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 94697