ŠTOHANZLOVÁ, P. Multimodální registrace obrazů sítnice [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Harabiš, Vratislav

Studentka měla prostudovat metody registrace medicínských obrazů a vytvořit aplikaci, která umožní registraci OCT 2D řezů a fundus snímků. Vzájemná registrace obrazů z těchto modalit není doposud vůbec běžná, studentka tak musela prokázat velké schopnosti při řešení tohoto problému. Studentka navrhla vlastní metodu pro registraci ve dvou fázích. V první fázi se využívá registrace SLO obrazu a fundus snímku pro přibližné stanovení pozice jednotlivých OCT skenů. Nad rámec zadání studentka rovněž vytvořila program pro hodnocení kvality registrace tohoto kroku. V další části studentka navrhla metodu pro detekci cév v jednotlivých skenech a metodu registrace založenou na korelačním koeficientu pro nalezení přesných pozic OCT skenů ve fundus snímku. Dosažené výsledky ukazují, že je tato metoda účinná a bude přínosem pro další výzkumnou práci. Studentka k práci přistupovala velmi aktivně a zodpovědně, využívala konzultací, ale rovněž prokázala vysokou míru samostatnosti při řešení problémů. Po formální stránce je práce na výborné úrovni, jednotlivé kapitoly jsou velice přehledné a výstižné. Zadání práce je splněno, práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce A 20/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

CSc, Tomáš Suk,

Práce se zabývá zpracováním obrazů sloužících k léčení očních chorob. Obsahuje několik algoritmů zejména na registraci snímků z různých přístrojů a na hledání cév ve snímcích. Podle výsledků experimentů zveřejněných v práci algoritmy fungují a plní svůj účel, cíle práce proto považuji za splněné, k práci mám jen dílčí připomínky. Autorka použila pro registraci poměrně jednoduchý algoritmus úplného prohledání prostoru parametrů transformace (tedy posunutí, otočení a změna měřítka), který je sice poměrně spolehlivý, ale výpočetně náročný. Pro dobrou práci algoritmu je kritické nastavení mezí a kroku hodnot testovaných parametrů a celkového rozlišení obrázků tak, abychom dostali dostatečně přesné výsledky v přijatelném čase. Tyto údaje, ani strategie jejich volby bohužel nejsou v práci uvedeny, je zde pouze doba výpočtu řádově v desítkách minut s tím, že při použití složitějšího modelu transformace už není zvládnutelná. Pro tyto případy se nabízejí složitější metody registrace jako například nějaký typ lokální relaxace, které ale nejsou v práci diskutovány. Str. 14, první věta sekce 4.1.2: "Pro registraci jsou uvažovány tři parametry transformační funkce: posunutí ve dvou směrech, otočení a změna měřítka." – čtyři parametry. Str. 15: v obr. 4.1 a 4.2 nejsou popsány osy, není jasné, jakou část prostoru parametrů obrázky ukazují. Str. 22, druhý odstavec sekce 4.2.3: "stejnosměrná složka", spíše nízkofrekvenční složka. Celá práce: termín "fundus snímek" mi připadá poněkud slangový. Starší termín "snímek očního pozadí" byl zavržen? Vzhledem k uvedeným nedostatkům navrhuji hodnocení velmi dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce B 43/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse D 12/20
Formální zpracování práce A 9/10
Navrhovaná známka
B
Body
84

eVSKP id 34220