BEHANCOVÁ, K. Typické prvky a žánry textů odborného stylu v anglickém jazyce. [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Ve své práci TYPICAL FEATURES AND GENRES IN ENGLISH FOR SPECIFIC PURPOSES popsala její autorka na základě prostudovaných dostupných materiálů typické žánry textů v odborném stylu a poté analýzou textů různého odborného zaměření a stylu dospěla ke specifikaci jejich typických prvků. Práce je tedy rozdělena na teoretickou část, ve které studentka shrnuje poznatky související s daným tématem, zjištěné ze zdrojové doporučené, ale i jiné literatury, jak je patrno ze seznamu, a poté následuje vlastní analýza textů. Jako celek tato práce prokazuje orientaci v teoretických konceptech a paradigmatech zpracované problematiky a schopnost kritické práce s informačními zdroji. Práce je rozvržena do 8 kapitol, forma a styl jsou jednotné. První čtyři kapitoly jsou založeny na zdrojové literatuře – zde mohla studentka využít více koherenčních prostředků v uvádění teoretických postulátů různých autorů a uvést k nim vlastní stanovisko. Tím se tedy tato část práce stává výčtem názorů odborníků na danou problematiku – studentka byla na tento fakt upozorněna už při práci na semestrálním projektu. Z práce je ale patrné, že se autorka snažila do dané problematiky proniknout a našla si sama další relevantní zdroje, na jejichž základě mohla vystavět i svoji práci. Vlastní původní práce se tedy nachází v 5. kapitole, ve které jsou analyzovány odborné texty různých žánrů i zaměření. V podstatě ale zvolila pouze 2 žánry – specializované učebnice a články ve vědecko-populárním stylu, nutno dodat, že odlišného odborného zaměření. Všechny texty jsou analyzovány na základě stejného schématu, které by bylo dobré uvést před vlastní analýzou, autorka jej uvádí až v závěru. Každý text je analyzován z hlediska formy, lexiky, gramatiky a diskurzu a je učiněno patřičné shrnutí a stručné srovnání s nespecializovaným psaným projevem. V závěru celé práce je provedeno patřičné shrnutí vyplývající z analyzovaných textů a vyvozen odpovídající závěr. V celé práci je přísně dodržen akademický styl, jsou v ní obsažena komplexní souvětí a odpovídající lexika spolu s ustálenými spojeními. Kromě několika málo překlepů se v práci objevují ojedinělé jazykové a gramatické chyby. Je to občasné nepoužití členů, ojedinělé chyby ve shodě: the subheading …. and the heading .... is smaller; použití příslovce před podstatným jménem: lexically density; nepoužitá inverze po výrazu „not only“ na začátku věty; v několika málo větách nepřípadné použití čárek, evidentně způsobené nedůslednou kontrolou textu. Tyto ojedinělé chyby ale nezpůsobují nepochopení sdělení, jako celek je práce na výborné jazykové úrovni, studentka prokazuje znalost a dovednost v užití odborné lexiky z oblasti lingvistiky a komplexnost ve způsobu vyjadřování. Práce se neodklání od tématu a cíle, který byl stanoven, výsledky vlastní analýzy jsou patřičně shrnuty v závěru. Zadání práce je splněno.
Práce studentky Behancové má charakteristiku nejen práce bakalářské, ale částečně i diplomové práce magisterské. Práce obsahuje reálný výzkum - analýzu odborných textů různých vědeckých disciplin. Jedná se o analýzu sice málo početnou (což odpovídá nárokům na bakalářskou práci) ale metodika analýzy je promyšlená a dobře aplikovatelná na zvolené ukázky profesního diskurzu. Studentka analyzuje texty z hlediska formátu, lexika, gramatiky, koheze a koherence textů a stylu. Charakteristika a popis jednotlivých textů je zdařilá až na menší nepřesnosti v terminologii, nebo výběru vhodných výrazů, či kostrbatou stavbu věty. Styl práce je ale vyrovnaný, formální, odpovídající žánru, menší nepřesnosti nejsou časté. (např.: strana 12 "popular science writing", str. 20 "it can be classed"). Práce je cenná vlastní analýzou, i když, její výsledky jsou očekávatelné. Studentka prokázala spolehlivou orientaci ve stylu odborných profesních textů, dokázala s nimi systematicky pracovat a najít si svá kritéria hodnocení. Práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 111813