ŠURÁŇ, J. Tepelné vlastnosti forem v závislosti na použitém ostřivu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Cupák, Petr

Diplomová práce se zabývala zjištěním tepelných vlastností forem (tepelná kapacita, tepelná akumulace, tepelná vodivost) v závislosti na použitém ostřivu. Toto téma je natolik rozsáhlé, že nemůže být vyčerpávajícím způsobem zpracováno pouze v jedné diplomové práci. Diplomant ve své práci určil měřením tepelné vlastnosti formovacích směsí s křemenným, dunitovým, chromitovým, olivínovým a zirkonovým ostřivem. Jako pojivo použil "univerzálně použitelné" vodní sklo, některá ostřiva by bylo problematické pojit pojivy vytvrzovanými kyselými tvrdidly (dunit, olivín), případně by se formovací směs díky vysoké spotřebě organického pojiva stala provozně nepoužitelnou (dunit). Naměřené hodnoty jsou cenné pro provozní praxi a bylo by vhodné jejich použitelnost ověřit pomocí simulačních softwarů a dalších licích zkoušek. Samotná práce je zpracována přehledně, má logické uspořádání. Student se ale občas nevyhnul překlepům (např. str.9 - "Voda má za následek zpomalení nebo úplné zastavení polykondenzačních reakcí a podstatné snížení vlhkosti."). Diplomant prokázal, že je schopen v rámci možností použitých pracovišť na patřičné inženýrské úrovni zpracovat zadané téma. Jeho diplomovou práci hodnotím výborně a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Rusín, Karel

Praktický význam práce spočívá v určení tepelných vlastností používaných slévárenských ostřiv, jejich měrné tepelné kapacity, tepelné akumulace a tepelné vodivosti. Všechny tyto hodnoty signifikantně ovlivňují strukturu a jakost vyráběných odlitků. Diplomant měřil tyto hodnoty u sedmi vybraných ostřiv : křemenného, chromitu, zirkonu, olivínu, dunitu a kerfalitu. Výsledky jsou velice dobře zpracovány, dokumentovány, přesnost měření ověřena statistickým Grubbsovým testem.Jsou proto využitelné v průmylové praxi. Několik poznámek: str.9 - povrchová jakost čeho? mletá moučka jaká?,přírodní písky neobsahují montmorillonit! Str.44 - doplnit °Bé, jaké bylo složení a vlastnosti bentonitové směsi? U laboratorních zkoušek měření-vyplavitelné látky dalších stačilo uvést ČSN.Str.52 - nejsou uvedeny typy přístrojů (jaký kalorimetr,atd.)Str.60 graf.3.6, 3.8 na svislých osách chází označení hodnot. Teplota lití 1550°C se zdá příliš vysoká. Jaká to byla litina? Str.73 - kondenzační zóna bývá vyjadřována jiným rozměrem, zde se jedná o teplotu a dobu vypařování vody v daném místě měření. Diplomant provedl náročná laboratorní i poloprovozní měření a dokázal své schopnosti samostatné práce. Po zdárné obhajobě doporučuji Jiřímu Šuráňovi udělění titulu Ing.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 49758