ŠENKEŘÍK, J. Aplikace počítačů v ultralehkém letectví [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Zemčík, Pavel

Jedná se, podle mého názoru, o zdařilou práci. Student na ní pracoval velmi samostatně, dosáhl  fungujících výsledků a podle potřeby docházel na konzultace. Přestože je práce zdařilá, bylo by bývalo možno "dotáhnout" výsledky i dále, ale i tak považuji výsledky práce za přímo využitelné v praxi. Úsilí studenta a práci proto hodnotím jako velmi dobré.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Zadání bakalářské práce bylo středně náročné. Pro jeho zpracování bylo zapotřebí prostudovat literaturu a existující řešení nasazení mobilních/embedded systémů v ultralehkých letadlech. Student se zaměřil zejména na tarifikaci provozu a podle mého názoru zadání práce splnil.
Práce s literaturou S literaturou pracoval student samostatně a iniciativně, vyhledával studijní prameny sám, a to i nad rámec doporučení.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Během řešení projektu byl student velmi samostatný. Na konzultace docházel podle potřeby, sice nepříliš často, ale vesměs s výrazným pokrokem v práci. Na konzultace býval připraven a termíny dodržoval.
Aktivita při dokončování Práce byla dokončena včas. Předstih před odevzdáním nebyl sice veliký, ale umožňoval opakovanou korekci výsledného textu.
Publikační činnost, ocenění -
Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Bambušek, Daniel

Pan Šenkeřík odvedl nepochybně veliký kus práce, kdy musel řešit problematiku odlišných technologií – návrh a sestrojení vlastního kusu HW, implementace mobilní aplikace a implementace webového rozhraní. Celkové hodnocení tak mírně sráží kvalita technické zprávy.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání Z hlediska implementace jednotlivých komponent výsledného řešení lze na zadání pohlížet jako na průměrně obtížné. Jeho náročnost ovšem roste s přihlédnutím k náročnějším požadavkům na testování.
Rozsah splnění požadavků zadání
Rozsah technické zprávy Technická zpráva obsahuje 46 normostran textu a odhadem 14 normostran obrázků.
Prezentační úroveň technické zprávy 65 Text práce je pochopitelný a dodržuje klasickou strukturu. Výhradu mám ke kapitole 4 – Analýza současného stavu – jejíž první polovina vesměs zbytečně opakuje znovu to, co již bylo popsáno v předchozích kapitolách, byť v mírně rozšířené verzi. Dochází tak ke zbytečnému natahování textu a zhoršení čitelnosti práce jako celku. Další nedostatek vidím u popisu implementace jednotlivých komponent, který mohl být obsáhlejší. Například v sekci popisující webové rozhraní chybí popis zobrazení jednotlivých letů. Na obrázku 5.9 je zobrazena mapa, do které se vykresluje trajektorie letu, ale text se o tomto implementačně zajímavém detailu vůbec nezmiňuje.
Formální úprava technické zprávy 70 Technická zpráva je celkově z hlediska jazykové i typografické stránky práce zdařilá. Bohužel se v ní vyskytují občasné překlepy a typografické chyby (špatné uvozovky, jednopísmenné předložky na koncích řádků, chybějící odkazy z textu na obrázky). Schémata a diagramy (5.1, 5.3, 5.7) jsou rastrové, přičemž by měly být vektorové.
Práce s literaturou 90 Autor cituje celkem 26 zdrojů, z toho 16 odborných publikací a 10 technických dokumentací a programovacích manuálů.
Realizační výstup 95 Pan Šenkeřík vytvořil funkční řešení pro zaznamenávání letových hodin ultralehkých letounů. Jeho výsledné řešení kombinuje 3 různorodé technologie a aplikace – HW zařízení pro příjem GPS signálu a detekci rychlostí, mobilní aplikaci pro příjem dat z HW zařízení a webové rozhraní pro analýzu dat.
Využitelnost výsledků Výsledné řešení by pravděpodobně mohlo být nasazeno a využíváno piloty a majiteli ultralehkých letounů pro automatizované zaznamenávání letových hodin.
Navrhovaná známka
B
Body
85

eVSKP id 147200