ŠUNKA, P. Zpracování keramických střepů pro archeologii [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Student Pavel Šunka vypracoval bakalářskou práci s názvem „Zpracování keramických střepů pro archeologii“. Cílem práce bylo navrhnout a zrealizovat zařízení vhodné pro měření měrné hmotnosti keramických střepů. Student se do řešení vybraného úkolu zapojil iniciativně a samostatně, technické řešení průběžně konzultoval. Bohužel vlivem nevhodného plánování mu zůstalo málo času na samotnou textovou část bakalářské práce. Práce je místy psána zvláštním jazykem a po formální stránce práce obsahuje překlepy a gramatické chyby. Navržené řešení je však přínosné, všechny požadované základní funkce, byly do systému implementovány a ověřeny zkušebním měřením. Student prokázal své odborné znalosti, dostatečně citoval použitou literaturu. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm C.
Student se ve své práci zabývá vývojem zařízení, které umožňuje částečně zautomatizovat měření hmotnosti keramických střepů v oblasti archeologie. Práce je poměrně rozsáhlá a z přiložených fotografií vyplývá, že student nejenže zařízení vyvinul, ale také uvedl do praxe. Což je velmi pozitivní a svědčí to o jeho mimořádném zájmu o danou problematiku. Nemohu souhlasit s jeho tvrzením v závěru, že: „význam práce zůstává nedořešenou kapitolou“. Není chybou elektrotechnického výzkumu, že v oblasti archeologie prozatím nezaujímá místo, jaké by si autor přál. Nedílnou a neméně důležitou součástí bakalářské práce je textová část. Je proto velká škoda, že autor nevynaložil totéž úsilí také při popisu vývoje svého zařízení. Textové části bych vytknul v podstatě dvě různé chyby. Jednak autorův sloh, který je plný špatných slovních spojení a nesprávně stavěných vět – zejména vedlejších. Ve kterém je dále množství překlepů, slangových výrazů a nepravdivých tvrzení. Druhým prohřeškem autorova stylu je nedodržení logického sledu skladby textu. Úvod je v podstatě mentorování na téma komu bakalářská práce může posloužit, namísto vysvětlení: co bude její přesnou náplní, jak se to může projevit v praxi a co lze z naměřených dat vyvodit. V další části je pěkně zpracován úvod do měření hmotnosti. V této části úvodu bych rovněž očekával obecnou teorii i z elektrotechnické oblasti. Ta se namísto úvodu prolíná celou prací, takže jsou sice popsány všechny dotčené technologie a principy - ovšem na různých místech v textu. Z výše uvedených důvodů lze vyvodit, že student jednak nezrevidoval příliš pečlivě vlastní text a také nevěnoval jeho stavbě potřebnou pozornost. Jelikož se jedná o autorovu prvotní práci a také z důvodu, že by stačilo vynaložit pouze minimální úsilí vedoucí ke značnému zlepšení, přikláním se více k přihlédnutí na praktickou část. Práci sice nehodnotím body odpovídajícími barvě desek, nicméně hodnotím ji jako velmi dobrou.
eVSKP id 94136