KOCIANOVÁ, M. Studium interakce plazmatu s bakteriemi pro kosmetické aplikace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Kozáková, Zdenka

Bakalářská práce se zabývá studiem antibakteriální účinku nízkoteplotního plazmatu generovaného dvěma zařízeními na bázi mikrovlnného výboje v argonu na vybranou bakterii způsobující onemocnění kůže, Propionibacterium acnes. Míra účinku plazmatu byla vyhodnocena měřením inhibičních zón, procentuální účinností antibakteriálního efektu na ošetřovaných kulturách a pozorováním nárůstu jednotlivých kolonií v ošetřených zónách. Při řešení své práce pracovala studentka samostatně, a to jak při zpracování teoretické části práce, tak při přípravě, realizaci a vyhodnocení vlastních experimentů. I přes omezené možnosti přístupu studentů na fakultu se jí podařilo realizovat ucelenou studii na dané téma, v níž porovnala efekt obou použitých plazmových zařízení v závislosti na experimentálních podmínkách, a to zejména na době ošetření a použitém výkonu. Její práce je tudíž důležitým přínosem v tomto výzkumném směru. Své výsledky pravidelně konzultovala s vedoucí i konzultantkou. Vlastní práce je psaná systematicky a je logicky členěná na jednotlivé kapitoly. Výsledky jsou prezentovány a diskutovány přehledně, závěry jsou jasně shrnuty. Cíle této bakalářské práce byly splněny a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Krčma, František

Předložená bakalářská práce se zabývá aplikací studeného atmosférického plazmatu na původce akné, bakterii Propionibacterium acnes, která způsobuje velmi rozšířené kožní záněty, jejichž léčba je namnoze komplikovaná a dlouhodobá. Jako zdroj plazmatu byl využit mikrovlnný výboj v argonu buzený buď povrchovou vlnou, anebo v podobě pochodňového výboje s axiálním prouděním argonu. Byly studovány různé časy ošetření s využitím rozdílných koncentrací bakteriálních kultur očkovaných na agaru. Účinnost aplikace plazmatu byla posuzována na základě velikosti vytvořených inhibičních zón po 24 a 48 hodinách od aplikace plazmatu. Získané výsledky potvrzují sterilizační účinky obou zvolených plazmových zdrojů, přičemž jako plošně efektivnější se jeví pochodňový výboj. Celá práce je logicky členěna a je vypracována pečlivě bez zásadních chyb jak v teoretické, tak i praktické části. I po stránce jazykové a formální je na slušné úrovni, i když se autorka nevyvarovala některých překlepů nebo nedokonalostí v psaném projevu. Rovněž některé formulace jsou hůře srozumitelné. V teoretické části by asi neuškodilo přidat i nějaké ilustrační obrázky, např. vlasového folikulu, aby čtenář lépe pochopil vlastní text. Úplně mi není jasný důvod zařazení optické emisní spektrometrie v teoretické části, když se tato technika v této práci nevyužívala. Autorka se dobře zvládla vypořádat s množstvím literatury, jejíž drtivá většina je v anglickém jazyce, pouze to chtělo sjednotit styl citací. Výsledky jsou zpracovány celkem přehledně a jejich prezentace je celkem dobře srozumitelná. Úplně jasné není vyjádření inhibičních zón (viz otázky). Práce byla pilotní studií, na kterou bude vhodné dále navázat v dalším studiu, protože práce prokázala významný potenciál testované aplikace v plazmové terapii. Celá práce tak splňuje veškerá kritéria kladená na VŠKP na bakalářské úrovni studia a doporučuji ji tedy k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 131036