ČTVRTNÍČEK, J. Revitalizace 3D tiskárny [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Arm, Jakub

Student se musel zorientovat v problematice virtuálního návrhu a elektrického zprovoznění dané 3D tiskárny. Stavěl na již částečně zprovozněné tiskárně, přičemž kompletně revitalizoval pohybový mechanismus, řízení a mnoho další dílčích funkcionalit. Informace čerpal z relevantních návodů a technických listů daných komponentů, přičemž detailněji zpracoval rešerši některých typů pohybů tiskové hlavy i s matematickými modely. Výběr elektrických a jiných komponentů podložil výpočty. Po formální stránce jsem v práci nenašel závažné nedostatky. Student pracoval po celou dobu, přičemž využíval konzultací. I když nejsou některé části zcela kompletně hotové kvůli delšímu čekání na některé komponenty, odvedl student značné množství samostatné práce a výsledek považuji za využitelný.

Navrhovaná známka
A
Body
93

Posudek oponenta

Husák, Michal

Zadáním bakalářské práce pana Čtvrtníčka bylo revitalizovat 3D tiskárnu. Technologie 3D tisku je poměrně rozsáhlé téma obsahující oblasti mechanického, elektrického i programového návrhu, proto zadání řadím mezi náročnější. Po formální stránce je práce dělena do pěti hlavních kapitol, které obsahují velký počet podkapitol. Text práce je bohužel stylisticky nekonzistentní, a to také ubírá na jeho výsledné kvalitě. Celková délka práce dodržuje doporučený rozsah 40 stran od úvodu po závěr. V první kapitole autor čtenáře seznámí s technologií 3D tisku a zaměří se hlavně na metody formování termoplastu. Zajímavou částí je diskuse nad články porovnávající přesnosti kinematických systémů, nicméně obrázky 1.10 a 1.11 nejsou už v textu zmíněny. Další dvě kapitoly popisují vlastní návrh tiskárny. Připomínku mám k zápisu výpočtů, kde autor používá znak hvězdičky pro operátor násobení a provádí zaokrouhlení kritických parametrů na začátku výpočtu, namísto na konci. Co se konstrukční části týká, student uvádí, že se inspiroval modely dostupnými z webu, ale výsledný návrh působí dosti subtilně. Na druhou stranu musím uznat, že se jedná o prototyp, který měl dokázat funkčnost kinematického modelu. Navržené díly jsou proto vytištěné na tiskárně a nemají dostatečnou pevnost. Výsledná tiskárna má obsahovat díly z opracovaného hliníku. Je otázka kolik taková výroba bude stát a zda cena bude úměrná nákladům na tiskárnu. Předposlední kapitola velice stručně shrnuje SW vybavení tiskárny. Poslední kapitola fotograficky shrnuje výslednou realizaci a částečně se dotýká elektrického zapojení. Je patrné, že popis závěrečných částí byl zhotoven v časové tísni. Práci doporučuji k obhajobě s hodnocením - 76 bodů, tedy za C.

Navrhovaná známka
C
Body
76

Otázky

eVSKP id 151820