JÁNEŠ, P. Řídicí systém pro moderní kompozitní materiály [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.
Student Bc. Pavel Jáneš vypracoval diplomovou práci na téma „Řídicí systém pro moderní kompozitní materiály“. Práce je přehledně na teoretickou a praktickou část. Teoretický rozbor (27 stran) přehledně popisuje dostupné komunikační sítě pro IOT a problematiku vodivých kompozitních materiálů. V navazující praktické části je prezentováno technické řešení (34 stran). Práce je doplněna o několik příloh, které jsou všechny součástí hlavního dokumentu, jedná se převážně o schémata jednotlivých dílčích modulů. Formální stránka práce je zpracována na velmi dobré úrovni. Student se daného tématu zhostil s velkým nasazením, čemuž odpovídá rozsah práce, a to nejen po stránce textové, ale také hlavně po stránce návrhu, zde není studentovi co vytknout. Realizované zařízení se skládá z několika částí, které byly všechny navrženy, realizovány a odzkoušeny. Nedílnou součástí návrhu bylo i vytvoření potřebného softwarového vybavení. Student k řešení diplomové práce přistupoval velmi zodpovědně, pravidelně konzultoval, diskutoval možná řešení, velmi se snažil o co nejlepší návrh zařízení a pochopení všech souvislostí mezi návrhem a výslednou realizací. Práce ukazuje, že se student zmíněné problematice věnoval a rozumí jí.
V rámci předložené diplomové práce měl být navržen a realizován autonomní řídicí systém pro vytápění pozemních komunikací pomocí panelů z kompozitních materiálů vykazujících zvýšenou elektrickou vodivost. Koncepce celého zařízení měla odpovídat filosofii Průmysl 4.0, včetně zajištění vzdáleného monitorování a sběru naměřených dat i mimo dostupné GSM sítě. Režimy vytápění měly být nastaveny s ohledem na externí podmínky a predikci počasí. Funkčnost celého zařízení měla být otestována na dodaných vzorcích panelů. Text předložené diplomové práce má 90 číslovaných stran včetně 10 stran přílohy, kde jsou elektrická schémata jednotlivých modulů. Na poslední straně přílohy je seznam kompletní technické dokumentace zařízení, která je na přiloženém CD. V textu je 66 velmi pečlivě zpracovaných obrázků, kde jsou elektrická schémata, fotografie, zobrazení konstrukčních prvků zařízení a grafy získané měřením. V seznamu literatury je 49 literárních pramenů, které jsou citovány standardním způsobem. Práce je zpracována velmi pečlivě, překlepy a drobná přehlédnutí jsou zde jen v minimální míře. V kapitole 1.TEORETICKÝ ÚVOD je postupně probrána celá problematika související s návrhem zařízení. Na základě rozboru dostupných komunikačních systémů zde byla vybrána technologie Sigfox, pro vnitřní komunikaci mezi jednotlivými bloky sběrnice RS485 a pro její řízení protokol MODBUS. Dále jsou diskutovány možnosti měření teplot, algoritmy pro regulaci teploty a navržen způsob měření proudu. Na základě rozboru požadavků na jednotlivé moduly zařízení byla pro řízení vybrána rodina mikrokontrolerů MSP 430 společnosti Texas Instruments. Návrh zařízení, jeho konstrukce a uvedení do provozu a také ověření jeho funkčnosti v závěrečných testech jsou popsány v kapitole 2.PRAKTICKÁ ČÁST. Zvolená modulární koncepce je dle mého názoru optimální. Zařízení je poměrně komplikované a modulární koncepce usnadnila jeho návrh. Umožňuje také případné změny při dalším vývoji výměnou modulů. Návrh jednotlivých modulů rovněž považuji za optimální. Jistá nevýhoda je pouze u výkonového modulu, kde má řízení triakem poměrně velký ztrátový výkon. V kapitole 3. ZÁVĚR je podrobně shrnuta celá koncepce zařízení včetně obsahu jednotlivých kapitol. Dle mého názoru je v takto uspořádaném závěru příliš mnoho obecných informací, které odvádí pozornost od skutečného přínosu práce. Dosaženými výsledky, rozsahem i zpracováním práce překračuje standard diplomových prací a je bezpochyby přínosem pro problematiku regulace a měření pro nové koncepce průmyslových zařízeních odpovídajících filosofii Průmysl 4.0. Zadání práce bylo v plném rozsahu splněno. Diplomovou práci pana Pavla Jáneše doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 142447