PETR, J. Nové materiály pro Li-iontové baterie pracující na principu konverze [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Jakub Petr se ve své diplomové práci zabývá novými materiály pro lithno-iontové baterie, které pracují na principu konverze. Teoretická část je soustředěna na velice obsáhlý přehled materiálů pro lithno – iontové baterie. Část experimentální popisuje přípravu několika katodových materiálů . Využívá nejnovější poznatky jako je použití polypyrolu pro zvýšení vodivosti látek a uhlíkových nanotrubic pro zvýšení jejich kapacity. Jako hlavní metody pro posouzení vlastností zkoumaných látek jsou rentgenová difrakce, elektronová mikroskopie a termická analýza DTA. Autor tyto metody účelně kombinoval a došel k zajímavým výsledkům, které budou použitelné v dalším výzkumu. Pracoval samostatně a iniciativně. Připojuji některé poznámky a připomínky k práci Str.12: je správné, že v teoretické části diplomant zmiňuje anodové materiály interkalačního a podobného typu (LiWO2, Li6Fe2O3nebo také Li9MoSe6 ), na které se dnes obvykle zapomíná. Str. 13: Jaký byl hlavní důvod pro zavedení pojmu „li – ion“ akumulátory? Účelem bylo zdůraznit, že tyto baterie neobsahují kovové lithium. Ostatně proto také u nás navrhujeme výraz „lithno-iontové“ vycházející z českého chemického názvosloví. Str. 14: proč jsou Li-ion baterie tak výhodné a mají vysokou měrnou energii? Str. 14: co je označení proudu „It“? Str.18 dole: "V průběhu druhé faze je článek nabíjen konstantním proudem a nabíjecí proud se tedy pozvolna snižuje." Tato věta neodpovídá skutečnosti. Konstantní proud se nesnižuje. Zřejmě měl autor na mysli konstantní napětí. Str. 22 Železo lithium fosfát - obvykle se užívá označení „lithium ferrofosfát“ Jako celek je tato práce nová a zajímavá a pro náš výzkum velmi významná. Práci doporučuji přijmout k obhajobě
Predkladaná diplomová práca má 71 strán a je členená do šiestich prehľadných kapitol. Problematika výskumu a vývoja nových materiálov pre Li-iónové batérie je veľmi aktuálna a zaujímavá téma. V úvodnej časti predkladaná práca jasne a výstižne informuje o princípe fungovania Li-iónových batérií. Ďalej sa autor postupne venuje rôznym materiálom, ktoré môžu byť použité ako katódy, anódy, separátory, elektrolyty či vodivostné aditíva. Dôraz je kladený hlavne na rozdiely medzi materiálmi pracujúcimi na báze interkalácie a konverzie. V experimentálnej časti sa autor venoval hlavne štúdiu morfológie a termálnej stability vzoriek LiFePO4 a síry s rôznymi aditívami ako sú polypyrol či mnohostenné nanotrubičky. Použil hlavne metódu termogravimetrickej analýzy a skenovaciu elektrónovú mikroskopiu. Cieľom bolo dosiahnuť čo najlepšiu homogenitu a kryštalickú štruktúru vzoriek s čo najvyššou termálnou stabilitou. Formálna stránka práce je takmer bez závad, pôsobí upravene a prehľadne s minimálnym množstvom štylistických a gramatických chýb. Grafické spracovanie práce je jasné a informatívne, spĺňa stanovené požiadavky. Práca je zrozumiteľná, vhodne a prehľadne členená. Diplomová práca splnila svoj cieľ a keďže spĺňa všetky požiadavky kladené na diplomové práce, odporúčam ju k obhajobe.
eVSKP id 74440