ZATLOUKAL, T. Platforma pro ladění spínaných zdrojů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Cílem předložené práce bylo navrhnout platformu pro rychlý vývoj a snadné ladění parametrů spínaných napájecích zdrojů vyvíjených pro vesmírné aplikace. Vyvíjený droj je přitom rozdělen do funkčních bloků a ty instalovány na platformě. Platforma má sloužit k monitorování pracovních napětí a proudů zdroje a na základě jejich průběhů optimalizovat korekční koeficienty. Student prostudoval potřebné normy vztahujcí se k návrhu spolehlivých napájecích zdrojů (zejména požadavky na EMC) a definoval požadavky pro vytvoření HW a SW vybavení. Následně vytvořil návrh prototypu platformy, tak demonstrativního napájecího zdroje ve formě modulů. Po obsahové stránce je práce v některých pasážích příliš stručná a určité kapitoly by bylo vhodné doplnit o další detaily nicméně velmi kladně hodnotím zpracování výsledků měření. Seznam literatury obsahuje zejména odkazy na firemní dokumenty vztahující se k použitým obvodům. Co bych zde ale vytkl je absence odkazů na normy ECSS v souladu s nimiž byl návrh prováděn. Průběh práce nebyl vzhledem k nucenému uzavření škol v roce 2020 rovnoměrný, ale studentovi se povedlo zpoždění dohnat a práci včas dokončit. Výsledkem práce je prototyp platformy a modulů demonstraticného napájecího zdroje. Tyto komponenty budou použity při realizaci napájecích zdrojů pro budoucí projekty. Zadání je splněno a celkově hodnotím práci stupněm A s počtem bodů 90.
Předložená práce se zabývá návrhem a realizací modulárního systému pro ladění parametrů spínaných zdrojů. V teoretické části jsou popsány topologie spínaných zdrojů a princip jejich funkce. V praktické části je obvod spínaného zdroje rozdělen na základní funkční bloky. Dále je proveden obvodový návrh a realizace těchto bloků ve formě výměnných modulů. Provedené měření dokazuje funkčnost jednotlivých bloků i celku po jejich propojení. Popis řídicího obvodu v FPGA je ale velice stručný a z práce není jasné, jak jsou bloky v FPGA realizovány. Je uvedeno, že kvantovaný signál je převeden pomocí Laplacelovy transformace a filtrován IIR filtrem. Detaily popisující implementaci bloků v FPGA zmíněny nejsou, schází i podrobnější blokové schéma. Naopak lze vyzdvihnout kvalitní mechanické řešení výměnných modulů. Systém jako celek lze snadno modifikovat a testovat na něm různá zapojení spínaných zdrojů. Vzhledem k snadné modifikaci realizovaného systému mi v práci schází porovnání parametrů zdroje při úpravě parametrů, nebo kompletní změně alespoň jednoho modulu. Tím by bylo možné demonstrovat, k čemu bude systém využíván a jak se s ním pracuje. Po formální stránce práce odpovídá požadavkům na závěrečné práce. Je napsána přehledně, kapitoly na sebe navazují a úroveň detailů při popisu řešení problému je dostatečná. Použitá literatura je vhodně zvolená, s převahou firemní literatury, a to zejména katalogových listů vybraných součástek. Celkově považuji zadání za splněné a práci hodnotím stupněm B s počtem bodů 85.
eVSKP id 127424