PALÁT, O. Návrh rotačného kyvadla s pružným kloubem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Dobossy, Barnabás

Predložená bakalárska práca p. Paláta sa zaoberá vytvorením výukového modelu rotačného kyvadla s pružným kĺbom. Pán Palát splnil všetky ciele práce na dobrej úrovni a pri splnení cieľov preukázal samostatnosť v rámci osvojení a používaní nových znalosti v praxi. Počas riešenia práce študent často konzultoval. Samotná práca, hoci miestami obsahuje nepresnosti v popisu a vyjadrovaní sa považujem za kvalitnú. Je logicky usporiadaná, grafická štylistika práce je tiež na veľmi dobrej úrovni. Praktickú časť práce hodnotím kladne, napriek tomu, že v súčasnom stave model nie je ešte priamo nasaditelný vo výuke, keďže vyžaduje úpravy k úplnému dokončení. Celkovo prácu hodnotím známkou B – veľmi dobrá a doporučujem k obhajobe.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Formánek, Martin

Práce pana Paláta se zabývá vývojem zařízení s pružným kloubem. Cílem práce je vytvořit model vhodný pro výuku, dle popisu se pravděpodobně jedná o předměty zaměřené na modelování, odhad parametrů a řízení (RKD, RPO). Student řeší vskutku komplexní problematiku – práce obsahuje vše co si pod pojmem mechatronika lze představit: modelování systému, návrh mechanické konstrukce, návrh elektronické desky, programování na úrovni mikrokontroleru i vyššího programovacího jazyku (Simulink). Student ve své práci navrhl vlastní desku plošných spojů s mikrokontrolérem, která umožňuje ovládat model z nadřazeného PC přes I/O kartu, ale taky skrze firmware v mikrokontroléru. Ovládání pouze mikrokontrolérem umožňuje použít zařízení jako stand-alone device např. pro různé propagační akce mechatronické laboratoře. Dále navrhnul zajímavé kompaktní řešení krabičky a ověřil funkčnost systému. Poslední kapitola je věnovaná tvorbě matematickému modelu a odhadu parametrů celého systému. Zpracování jak teoretické, tak praktické části práce je dle mého názoru na velmi slušné úrovni. Práce je rozumně členěna, jednotlivé sekce na sebe logicky navazují. V práci mi chybí vysvětlení, proč nebyl použít koupený senzor pro měření natočení „One Axis“, který figuruje i v referencích, ale v celé práci o něm není zmínka. Taky mi chybí popis rozhraní pro ovládaní periférii modelu, nebo „návod“ pro práci s modelem, takový soubor bohužel v přílohách není. Místo filtrování numerické derivace přenosovou funkcí v kap.3.5.1 by dle mého názoru bylo vhodnější použít jiné metody bez vnesení zpoždění signálu, např. pomocí funkce filtfilt. Dle předložených výsledku považuji cíle práce za splněné a po zodpovězení otázek hodnotím hodnocením B-velmi dobře

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 157834