WEISZ, H. Růst organických polovodičů na povrchu polykrystalických fólií [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Procházka, Pavel

Hugo Weisz se v rámci své bakalářské práce zaměřil na využití stříbrných a měděných polykrystalických fólií jako substrátu pro depozici 4,4’-bifenyl-dikarboxylové kyseliny (BDA). Dále studoval růst molekulárních vrstev v závislosti na krystalografické terminaci povrchu substrátu. Pro charakterizaci vrstev byl využit převážně nízkoenergiový elektronový mikroskop (LEEM), který se student naučil samostatně velmi dobře používat. Jako neobtížnější část práce se překvapivě nakonec ukázalo být vytvoření kvalitního substrátu vhodného pro depozici a charakterizaci molekul. Student projevil velký zájem o dané téma, pracoval výborně, samostatně, ale také nad rámec bakalářské práce. Prokázal schopnost samostatně plánovat a realizovat experimenty, analyzovat výsledky a diskutovat jejich význam. Celkově hodnotím práci výborně, A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Průša, Stanislav

Bakalářská práce se zabývá přípravou povrchu stříbrných a měděných fólií pro depozici organických molekul BDA a jejich studiu pomocí fotoemisní elektronové mikroskopie PEEM a nízkoenergiové elektronové mikroskopie LEEM. Organické polovodiče jsou perspektivní pro jejich jedinečné vlastnosti, jako je nízká hmotnost, pružnost a nízká cena výroby. Polykrystalické fólie pro depozici molekul byly vybrány pro různou krystalografickou orientaci zrn v rámci jednoho povrchu. V teoretické části je přehledně popsána samotná molekula BDA i možnosti její deprotonace. V praktické části jsou důkladně popsány dva způsoby čištění měděných a stříbrných fólií v UHV komplexní aparatuře a v Plasma Pro System 100 od firmy Oxford Instruments za použití žíhání ve vodíkové a argonové atmosféře. Zajímavý je nápad s použitím měděných fólií s grafenovou vrstvou, které potenciálně nabízely rovnější povrch s nižší drsností. Odstraňování zbytkového grafenu bylo svízelné a probíhalo v několika cyklech. Řízená oxidace grafenu na mědi a následné odprašování oxidové vrstvy by pravděpodobně přinesly rychleji požadované výsledky. Po kontrole kvality povrchu měděných fólií metodou LEEM byly substráty čištěné Plasma Pro System vyřazeny z dalších experimentů. K úspěšné depozici a detekci molekulárních struktur došlo pro fólie připravované pouze v preparační komoře UHV systému. Pří depozici na měděnou fólii s odstraněným grafenem byly optimalizovány depoziční parametry. Depozice s dobou trvání 25 minut vykazovala nejlepší výsledky. Příprava stříbrných substrátů se ukázala ještě komplikovanější a prakticky byly použitelné pouze povrchy získané čištěním v preparační komoře. Na konci experimentální kapitoly končí text dle mého názoru velmi náhle. Shrnutí úspěšných výsledků depozice na Cu a Ag, případně návrh dalšího postupu by text vhodně ukončily a experimentální část by končila optimisticky. Následné uvedení těchto závěrů v Závěru práce ve zkrácené formě může navazovat. Je zřejmé, že hlavní část experimentální práce se soustředila, ve shodě s jejím zadáním, na získání čistých a vhodných povrchů pro depozici molekul a následnou analýzu PEEM a LEEM. Oceňuji flexibilitu řešení a zařazení substrátů Cu do výzkumu, které nakonec dle mého názoru poskytly nejlepší výsledky. Předpokládám, že všechny prezentované výsledky jsou původní a že je autor schopen samostatně provádět všechny experimentální postupy v práci presentované, stejně jako vyhodnocení difrakčních obrazců. Práce je velice pěkně uspořádána, text je srozumitelný a počet překlepů se redukuje na pouhé jednotky. Grafická úprava je pěkná, použitá literatura je adekvátní. Celkově hodnotím předloženou BP jako velice povedenou po obsahové i formální stránce. Všechny cíle BP byly splněny.    Formální nedostatky se vyskytují jen ojediněle: Popisky grafu na obrázku 3.2 jsou příliš malé. Stejně na 3.20. Obrázek 3.16: Na snímku a) tedy nebylo tedy možné …

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 158266