JAVORSKÝ, S. Design vyhlídkového autonomního vozidla [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

John, David

Pro design je důležité i hodnocení postupu návrhu a designérských kvalit práce: řešení modelu – B úroveň tvarové kultivace – B barevnost navrženého designu - C grafická úprava posterů – C Práce analyzuje problematiku autonomních vozidel pro oblast hromadné mikrodopravy jak z hlediska designu a tvarování tak z pohledu technické specifikace a vybavení. Dále se zabývá i současnou podobou vyhlídkových vozidel. Výsledky rešerše pak ukazují na oblasti s potenciálem pro možnou inovaci vozidla. Návrh designu se zaměřuje na celkové tvarování vyhlídkového vozidla určeného pro autonomní provoz zejména v uzavřených areálech. Samotné kultivované tvarování mírně klínovitého tvaru naznačuje směrovost vozidla. Vzhůru ustupující hmota podporuje pocit bezpečnosti a stability. Diskutabilní může být z boku nekrytý prostor pro cestující. V návrhu vozidla je zřetelná jistá nesourodost tvarování sedaček a karosérie vozidla. Podnože sedaček mohli lépe navazovat na platformu a jejich tvarování mohlo více vycházet z tvarů panelu karosérie. I přes uvedené připomínky se jedná o systematicky zpracovanou práci a komplexní návrh s důrazem na ergonomii a bezpečnost. Diplomová práce splňuje všechny body zadání a obsahuje vlastní závěry k tématu Design vyhlídkového autonomního vozidla.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Surman, Martin

Bc. Samuel Javorský se ve své diplomové práci věnuje koncepčnímu řešení vyhlídkového autonomního vozidla na elektrický pohon. V úvodní části absolventské práce autor představuje obecný úvod do řešené problematiky, základní motivační faktory a význam zvoleného tématu. V designérské analýze následně prezentuje subjektivně vybrané současné realizace a koncepty autonomních vozidel včetně vizuálních, technických a funkčních parametrů. V dalších kapitolách uvádí technickou analýzu zaměřenou na jejich vnitřní uspořádání a jednotlivé funkční komponenty. Následně autor identifikuje oblasti možných inovací, definuje hlavní a vedlejší cíle své absolventské práce s akcentem na potencionální uživatele, výrobní technologie a materiály vhodné pro realizaci a postupně odhaluje tři koncepční návrhy, které předcházely finální variantě dopravního prostředku. Výsledný designérský návrh vyhlídkového autonomního vozidla je stylisticky čistý a vizuálně kultivovaný, přičemž příjemným výraz přední části vozidla vzbuzuje pozitivní emoce. Vysoká, ale přesto kompaktní stavba karoserie je v bočním pohledu dynamizována svažující se linií střechy, která současně definuje směrovost vozidla. Pouze drobnou výhradu mám k nevhodně zvolené koncepci úložných míst pro příruční zavazadla, která nezabrání jejich znečištění či ztrátě a rovněž ke dle mého názoru poddimenzované kapacitě baterie, která pravděpodobně nezajistí požadovaný denní nájezd, což ovšem samozřejmě prověří až provozní zkoušky při plné zátěži. Přestože je finální design vozidla inspirován současnou produkcí a koncepty autonomních vozidel a nepřináší zásadní vizuální či technickou inovaci, oceňuji autorův pečlivý a systematický přístup ke zvolené problematice, respektování metodiky designérské práce s důrazem na sebemenší detail a intenzivní snahu o nalezení vizuálně a technicky optimálního řešení. V posledních letech je stále více pravděpodobné, že zejména vlivem měnící se legislativy a s tím souvisejícím technický vývojem, budoucnost většiny druhů dopravy směřuje k elektromobilitě, a to s větší či menší mírou autonomie. Autorem prezentované koncepční řešení vyhlídkového autonomního vozidla je nepochybně aktuálním příspěvkem do současného celosvětového diskurzu, který je však pouze pokračováním dlouhé a strastiplné cesty, při které je nutno dořešit velké množství technických, provozně bezpečnostních a legislativních aspektů. Diplomová práce Bc. Samuela Javorského je zpracována svědomitě a poskytuje čitateli poměrně komplexní a názornou orientaci v řešené problematice. Je koncipována logicky a přehledně, po formální stránce naplňuje rozsah a definované požadavky, a proto ji doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 157847