KUBÁT, J. NOVÉ NA STARÉ – Brno, nároží Bratislavská - Stará [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Pelčák, Petr

Student předložil projekt, který svým rotzsahem odpovídá požadavkům na bakalářskou práci. Vzhledem k architektonickému, provoznímu, dispozičnímu a konstrukčnímu návrhu, který je vyrovnaný a prokazuje zvládnutí daného zadání , a s přihlédnutím k soustavné práci během semestru je hodnocení studenta příznivé.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A Student přistupoval k bakalářskému projektu velmi zodpovědně. Aktivně se podílel na přípravných fázích, jak při analytické práci, tak při tvorbě modelů. Navrhované koncepční i detailní návrhy prováděl ve variantách a vedl si skicář. Práce byla v průběhu semestru vyrovnaná, nicméně v závěru pracovní tempo gradovalo. Navrhovaný koncept je jasný a přehledný, architektonický návrh, dispoziční řešení i úroveň konstrukčního návrhu je velmi dobrá. Při práíci student stále usiloval o zasazení svého konceptu do šisších urbanistických souvislostí.
Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Uřídilová, Marcela

Návrh předkládá klidné hmotové řešení nárožní parcely založené na klasických nadčasových principech stavění, s cílem dotvořit městskou blokovou zástavbu. Dalším hledáním a rozpracováním návrhu v místech dnešního roztržení hmoty a provedení některých provozních úprav by bylo jistě dosaženo záměru autora – vytvořit kvalitní městský dům s tradičním řemeslným detailem příjemného lidského měřítka.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení C Návrh řeší nárožní parcelu v místě křížení ulic Bratislavská a Stará jasným městotvorným způsobem. Čtvrť Zábrdovic, která sousedí přímo s historickým jádrem Brna a nese v sobě velký stavební potenciál, má v současnosti výrazně městský charakter s velice hustou zástavbou. Původní zástavba se proměňovala od přízemních dělnických obydlí, původně předměstské obce a soustředěné převážně kolem hlavních cest, k vícepatrovým pavlačovým nájemním domůmv době, kdy se stavební činnost po připojení Zábrdovic k Brnu r.1850 rozšiřuje i do vznikající příčné uliční sítě. Návrh svou téměř celistvou hmotou a výškou římsy navazuje na tuto historicky založenou hmotovou strukturu, dotváří stávající blokovou zástavbu a pomáhá jasně definovat ortgonální uliční strukturu místa. Další práce s hmotou je však již rozporuplná – odříznutí nároží a razantní oddělení po celé výšce stavby přináší „slepé“ štíty, které evokují spíše nezastavěnou proluku. Okenní otvory, které jsou nakonec do štítových stěn propsány, umožňují pohled pouze do prázdných stěn. Touto mechanicky prováděnou operací s hmotou dochází ke ztrátě cenné podlažní plochy (snížení ekonomické využitelnosti pozemku), bezdůvodně jsou navýšeny ochlazované plochy domu, které budou zhoršovat celkové energetické bilance objektu. Také zasunutí hmoty nároží zůstává na půli cesty. Rozšířený prostor ulice není již dále artikulován, např. zdvojením uličního stromořadí, arkádou či markýzou přinášející krytý městský prostor apod. Příčné umístění hmoty objektu D ve vnitrobloku přináší jeho jasnou funkční diferenciaci a příjemné lidské měřítko vzniklých dvorních prostor. Jako polemická se jeví výška objektu D, typická vícepodlažnost townhousů by kromě ekonomického hlediska lépe reagovala na výšku sousedního objektu na hranici pozemku. Také dočasná stavba generátoru neřeší svou hmotou prázdnou stěnu sousedního objektu na hranici parcely.
Architektonické řešení B Celkový architektonický výraz budovy je reminiscencí dílem továrních objektů z přelomu 19. A 20. století, dílem renesančního městského paláce. Hmota je klasicky členěna na soklovou část a tělo ukončené korunní římsou. I když návrh přenáší některé historické prvky architektonického tvarosloví z okolních budov 19.a počátku 20.století, používá je na fasádě pravdivým řemeslným způsobem. Vlastní tělo stavby je tektonicky artikulováno pomocí pilastrů a horizontálních říms, okenní otvory jsou zaklenuty a pojednány zdůrazněným nadpražím s klenáky. Návrh navazuje touto cestou na genius loci místa, pro které byla typická průmyslová výroba - textilní výroba, valchy, lihovary, barvírny, ale také plynárny a elektrárna. Současný prvek balkónu svou nahodilou polohou dodává stavbě jistou dynamiku a odlehčenost, současně vypovídá o funkčním využití objektu. V tomto směru není návrh módní exhibicí, ale upřednostňuje nadčasový řád a tektoniku. Má tak potenciál udržet celistvost města. Bude velmi záležet na dalším detailním rozpracování těchto detailů do současné přepsané podoby v etapě realizace. Jestliže návrh posouvá uliční čáru u části hmoty na nároží směrem do vnitrobloku, nabízí se v duchu použité architektonické řeči jako vhodné otevření obou nároží, která vznikají v místě odskočených fasád, okenními otvory.
Provozní řešení B Provozní řešení je navrženo jasně a přehledně, bez kolizí. Přízemí věnované administrativním a veřejným prostorám odpovídá funkci městského parteru. Jako negativní shledávám umístění hlavních vstupů do obytných podlaží ze dvora, a to z těchto důvodů: - prodloužená cesta anonymní průrvou domu až ke vstupu - ztráta důstojného nástupu z městského prostoru ulice - křížení funkcí pěšího provozu rezidentů a rekreačního pobytového dvora - zhoršená orientace návštěvníků, absence tradičního architektonického prvku - vstupní dveře - na fasádě z ulice - dále nedostatečné dimenzování hygienického zázemí pronajímatelných administrativních prostor v přízemí Jako příznivé shledávám - práci s výškovými úrovněmi parteru, zvýšení úrovně dvorní části, což přináší menší hloubku zakládání a příznivé navýšení vnitřního dvora z důvodu osvětlení a oslunění - prostorové a funkční řešení bytů, jejich rafinované rozvinutí do dvou podlaží s cílem vhodného využití světových stran a výhledů Jako polemické vidím funkční využití střešního prostoru sedlové střechy již v návrhu. Bude nutno porovnat a zvážit ekonomické využití těchto prostor oproti ztrátě původní funkce půdního prostoru jako izolace proti přehřívání, ztráta budoucí prostorové rezervy. Objekt D ve dvorní části doporučuji k dalšímu rozpracování (optické odstínění, vymezení soukromých exteriérových prostor, vyšší podlažnost) nebo změnu funkce např. ateliéry či studentské bydlení. Townhouse má spíš charakteristiku individuálního bydlení při vysoké hustotě osídlení, jedná se o vícepodlažní dům na minimální parcele, s orientací k veřejnému prostoru většinou městské ulici, maximální využití místa s možností umístění pracoviště, součástí jsou předzahrádky či dvorky (New York, Portland, Bremen, Gdaňsk).
Technicko konstrukční řešení B Zvolené konstrukční řešení nadzemních i podzemních podlaží je v souladu s prostorovou strukturou objektu. Z návrhu vyplývá přiznání železobetonových stropních trámů nejen v interiéru přízemí, ale také typických bytových podlaží. Není zakótován modul těchto trámů, avšak dle hustoty na vizualizcích budou významně snižovat světlou výšku místností na cca 2575 - 2600 mm. Tato hraniční světlá výška nekoresponduje se zvoleným architektonickým výrazem a typem obektu. Z tohoto důvodu doporučuji k další úvaze zvolený počet podlaží ve vazbě na vyšší světlou výšku, či jiný konstrukční systém. - chybí zakreslení jader pro jasné vedení sítí včetně VZT odtahů z hygienických zařízení po celé výšce objektu - jako kolizní shledávám nosný sloup v ose vjezdu do podzemních garáží rampou z jihu umístěné v hmotě A
Formální úroveň A Po grafické stránce je návrh osobitý a dosahuje vysoké úrovně, přehledné vyjádření odpovídá architektonické studii, zvlášť oceňuji hmotová schémata, jasné grafické vyjádření myšlenky a konceptu návrhu. Předložená dokumentace splňuje všechny body zadání, postrádám pouze ucelenou průvodní zprávu s bilancemi zastavěných ploch, obestavěného prostoru a odhadem finančních nákladů. Pozor na formální značení sklonu ramp (šipka směřuje obráceně). Velmi oceňuji doložení rozvinutých pohledů ul. Bratislavská a Stará pro ověření výškových hladin hmot a měřítek. Doporučuji zařadit také reálnou situaci širších vztahů včetně ortogonální fotografie místa pro orientaci a znázornění vazeb na město, výtvarně pojaté situace nemají dostatečnou informační hodnotu.
Navrhovaná známka
B
Body
82

Otázky

eVSKP id 72988