PRUSÁK, L. Knihovna pro práci se specifickými TDMS soubory [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Bakalářská práce studenta Lukáše Prusáka na téma „Knihovna pro práci se specifickými TDMS soubory“ navazovala na semestrální projekt. Student docházel pravidelně na konzultace, aktivně se zajímal o téma práce, a kromě nutných požadavků dokázal nastudovat způsoby optimalizace rychlosti vykonávání kódu a efektivního využití paměti v LabVIEW. Zpočátku měl trochu problém popsat svou práci v dokumentu, ale to v průběhu semestru zdokonalil. Velké množství času strávil pochopením formátu TDMS, který není zrovna dobře dokumentován. Tyto poznatky popsal v textu. Výsledné programy jsou použitelné, i když s ohledem na rozsáhlost tématu budou vyžadovat ještě důkladné otestování třetí osobou. Práci hodnotím stupněm A/95 bodů.
Pan Lukáš Prusák zpracoval bakalářskou práci na téma knihovna pro práci se specifickými TDMS soubory. Cílem studenta bylo vytvořit program pro defragmentaci nadměrně velkých souborů nebo hledání chyb a jejich případnou opravu v poškozených souborech. Práce má od úvodu po závěr nadprůměrných 53 stran a je vhodně členěná do sedmi kapitol. V průběhu práce student cituje 7 zdrojů z nichž jsou všechny pouze online. V teoretickém úvodu by bylo vhodné použít hodnotnější literaturu, pro zbytek práce je, vzhledem k specifičnosti tématu, využití online dokumentace LabVIEW a TDMS formátu přijatelné. Ze šesti bodů zadání je prvních pět dobře popsáno ve zmíněných sedmi kapitolách. Občasné překlepy a hůře srozumitelné pasáže vyvažují přehledné a jasné blokové diagramy a grafické ilustrace organizace dat. Pro ještě lepší výsledek by práce mohla obsahovat blokových diagramu i více, např. kapitola 7.4.4 se k tomu vyloženě nabízí. Poslední, šestý, bod zadání najdeme částečně v poslední kapitole a závěru práce. Chybí jasný popis toho, na jakých souborech a jakých chybách byl výsledný program testován i když z textu práce je patrné, že student metody ladil na skutečných souborech a v rámci práce dle zadání vytvořil nástroj pro generování poruch v TDMS souborech. Student musel v rámci práce překonat nástrahy, kdy se reálný formát TDMS rozcházel s údaji v dokumentaci, což mu zajisté zabralo více času než plánoval. Při testování programu se mi nepodařilo ukázkové poškozené soubory pomocí programu korektně obnovit, ale jak defragmentace, tak hledání chyb v souborech a generování chyb do souborů fungovalo dobře. Program tak určitě dokáže defragmentovat TDMS soubory, na kterých originální funkce selhávají. Dokáže vytvářet ukázkové poškozené soubory. Nalezením a identifikací konkrétních chyb v souborech realizuje funkci, která není jinak dostupná. Bohužel oprava poškozených souborů zřejmě není dotažena do konce, což mě jako uživatele využívajícího LabVIEW a TDMS formát upřímně mrzí. Kdyby se podařilo nástroj dotáhnout do plně funkčního stavu, určitě by ho mnoho uživatelů ocenilo, kdyby byl dostupný například přes VI package manager. I přes zmíněné nedostatky student odvedl velké množství práce, všechny body zadání považuji za splněné, byť u opravy souborů se jedná o popisnou rovinu v rámci dokumentace, kdy se zřejme vyskytla nějaká drobná chyba při implementaci, protože kód vypadá korektně. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím 77 body, C.
eVSKP id 126815