PLICHTA, L. Je jazyk vědy a techniky manipulativní? [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Cílem bylo poukázat na manipulativní potenciál jazyka v politickém diskursu., vytyčit manipulativní strategie a aplikovat je na konkrétních textech. Autor poukázal na praktičnost práce, která nám napomůže ke snadnějšímu detekování manipulativních technik a tímto k větší obezřetnosti. Práce nabízí rozsáhlý teoretický základ, kdy autor pečlivě analyzuje koncept moci a mocenského boje, vymezuje linii mezi manipulací a legitimním přesvědčováním, zdůrazňuje aspekt kontroly veřejného mínění. Vyjmenovává klíčové manipulativní strategie, které v praktické části velmi zdařile aplikuje na projevy Donalda Trumpa. Text je přehledně strukturován, vyznačuje se vysokou mírou logické koherence. Poukazuje na schopnost autora jasně formulovat teoretická východiska i závěry, které úspěšně aplikuje v praktické části. Oceňuji výběr sekundární literatury, která velmi adekvátně posiluje praktickou analýzu projevů. Jazyk práce je velmi čtivý, dynamicky plynoucí, občas se objeví drobné chyby v interpunkci nebo ve členech. Určitě bych zařadila občasné použití činného rodu v první osobě čísla jednotného, který text oživí a připomene, že odpovědným za text je autor sám. Poukázala bych i na nepřesnost, které se autor dopustil v úvodu práce, kdy definoval politiku (a ne politologii) jako specifickou vědní oblast Všechny formální náležitosti jsou splněny.
Autor zpracovává téma manipulace, popisuje různé aspekty daného procesu, metody a nástroje řízení diskurzu, možnosti ovlivňování nebo možnosti rezistence. Jazyk na velmi dobré úrovni bez chyb (drobný omyl na str. 14). Psáno odpovídajícím stylem. Obsah zpracován systematicky na základě teoretických poznatků vycházejících z dostatečného množství relevantních zdrojů. Uvedené poznatky jsou prakticky demonstrovány na analýze konkrétních textů (přepisu politických projevů). Práce se měla věnovat jazyku vědy a techniky, politizaci vědy a svobodě slova ve vědě (viz název a zadání práce). Autor velmi dobře zpracovává teoretická východiska, aplikace na samotnou vědu a jazyk vědy a techniky je však jen okrajová (kapitola 3.2, str. 18), jinak se práce věnuje diskurzu v oblasti politiky (což je m.j. uvedeno i v abstraktu), a to i v praktické analýze textů (str. 34 - 41) a dále zdůvodněno na str. 48. Politika jako praktická politická administrativní a regulativní činnost politických stran, vlády, parlamentu, institucí, jednotlivých politiků apod. (byť konkrétní postupy mohou vycházet z vědeckých poznatků) však není vědeckou disciplínou, tou je politologie (political science), která tyto činnosti a společenské procesy studuje (viz např. Sociologická encyklopedie AV ČR https://encyklopedie.soc.cas.cz/w/Hlavn%C3%AD_strana). Práci považuji za kvalitní, je však nutné vzít v úvahu dodržení/nedodržení (neúplné zpracování) zadaného tématu v důsledku výše uvedeného omylu (politika vs politologie). Závěr: autor prokázal požadovanou znalost anglického jazyka, zadání je splněno částečně. S uvedenou výhradou práce splňuje požadavky, doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 127198