DOSKOČIL, F. Optimalizace provozu solárního systému určeného k ohřevu TUV školní jídelny [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Student Filip Doskočil se ve své práci zabývá problematikou optimalizace provozu solárního systému od návrhu modernizovaného systému ohřevu TUV, přes návrh optimálního řízení pomocí fuzzy algoritmů, až po monitoring a vzdálenou správu celého systému. Na základě návrhů a výsledků experimentů zpracoval diplomovou práci v rozsahu 64 stran včetně všech příloh. Práci rozčlenil do dvanácti základních kapitol. Teoretická část zahrnuje úvod do problematiky solárních fototermických systémů s podrobným popisem možností technického využití fototermických systémů v jednotlivých aplikacích. Dále se student věnuje podrobnému popisu konkrétní aplikace ohřevu TUV na SPŠ Edvarda Beneše, včetně původního stavu řízení a regulace. Praktická část popisuje návrh vlastního řešení za použití fuzzy logiky, implementaci do mikroprocesorové řídící jednotky. Součástí jsou také simulace osvitu a energetických zisků pomocí simulačních programů, stejně jako ekonomická a ekologická analýza. Požadavky zadání student splnil v plném rozsahu, v práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval samostatně a s potřebnou iniciativou. Práce je sepsána pečlivě a přehledně. Konzultace s vedoucím práce bohužel neprobíhala na dostatečné úrovni, což se projevuje jak na formální, tak na odborné úrovni práce. Předložená práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Práci doporučuji k obhajobě.
Student se ve své práci, zadané ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně, zabývá problematikou solárně tepelných systémů určených k ohřevu TUV v rámci reálného provozu školní jídelny, optimalizací řízení a vzdálenou správou tohoto systému. Práce je zpracována v nestandardním formátu v rozsahu 56 stran včetně seznamu použité literatury a seznamu obrázků a doplněná 10 stranami příloh. Práce je rozčleněna do dvanácti kapitol. V prvních kapitolách se student zabývá úvodem do problematiky solárních systémů a následuje popis samotného optimalizovaného systému a navrhované řešení na základě provedených simulací pomocí služby Polysun Online the free solar calculator. Jak bylo zmíněno, práce je sepsána v rozsahu 56, ale nestandardního fontu a řádkování, proto by odpovídala svým rozsahem i obsahem více formě bakalářské práci než diplomové práci. Většina obrázků a textu je převzatá z jiné literatury. Obrázky mají nízkou kvalitu a informace v nich jsou špatně čitelné. U obrázku 7. je nejednoznačný popis os a jednotek. Na straně 19 není použité správné formátování indexu m2. Veličina teplota je někde značena jako theta a někde t. Pro písmeno theta je zvolen na straně 25 nevhodný font a nelze odlišit od písmene u. Stejně tak i intenzita slunečního záření je v jedné části textu označována jako G a někde E. U některých použitých veličin jsou chybné jednotky, nebo nejsou uvedeny vůbec. Z práce není jasný vlastní přínos autora diplomové práce, protože většina textu je převzata z citovaných prací. Přes tyto nedostatky předložená práce splňuje požadavky kladené na diplomovou práci a zadání diplomové práce bylo splněno. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou E.
eVSKP id 94655